Wkrótce porozumienie ws. budowy bałtyckiej fabryki LNG

Wkrótce porozumienie ws. budowy bałtyckiej fabryki LNG
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Koncern gazowy Gazprom i obwód leningradzki mogą wkrótce podpisać memorandum dotyczące budowy fabryki skroplonego gazu ziemnego (LNG) - poinformował wicegubernator tego regionu Dmitrij Jałow, cytowany w czwartek przez dziennik "Wiedomosti".

Według Jałowa może to nastąpić już podczas rozpoczynającego się 20 czerwca 17. Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu. Wicegubernator przekazał też, że Gazprom przygląda się dwóm lokalizacjom - w rejonie kingiseppskim na zachód od Petersburga i wyborgskim na północ od miasta nad Newą.

Obie lokalizacje są w pobliżu gazociągu łączącego Jednolity System Zaopatrzenia w Gaz (ESG) z Nord Stream, czyli magistralą, którą gaz z Rosji przez Morze Bałtyckie dostarczany jest bezpośrednio do Niemiec. Obie są usytuowane niedaleko od brzegu. Na terytorium rejonu kingiseppskiego znajdują się porty Ust-Ługa i Wistino, a wyborgskiego - porty Wysock, Wyborg i Primorsk.

Źródło zbliżone do Gazpromu potwierdziło "Wiedomostiom", że bałtyckie zakłady LNG są tym projektem w sferze skraplania gazu, o którym w maju mówił prezes Gazpromu Aleksiej Miller. Szef rosyjskiego koncernu, nie ujawniając szczegółów, zapowiedział wówczas, że Gazprom w najbliższym czasie poinformuje o swoim pryncypialnie nowym projekcie LNG w Rosji.

Wiceprezes koncernu Aleksandr Miedwiediew doprecyzował wtedy, że nowa fabryka LNG może zostać zbudowana w europejskiej części Federacji Rosyjskiej. Podał również, że skroplone paliwo z tych zakładów byłoby przeznaczone na rynek europejski i stanowiło uzupełnienie dla dostarczanego tam z Rosji gazu rurociągowego.

Jałow zadeklarował, że obwód leningradzki przyzna Gazpromowi ulgi podatkowe i że będzie wspierać ten projekt na wszystkich etapach jego realizacji.

Budowę w regionie bałtyckim fabryki gazu skroplonego Gazprom planował już w 2004 roku, jednak w 2007 roku zrezygnował z tego projektu z powodu jego nieopłacalności. Tamte zakłady - o mocy 7 mln ton rocznie - miały powstać w Primorsku, 140 km na północny wschód od Petersburga. Surowiec z Baltic LNG miał być przeznaczony głównie dla odbiorców w USA i Kanadzie.

"Wiedomosti" poinformowały, że zakłady projektowane teraz mają mieć moc 5 mln ton.

Komentując plany rosyjskiego koncernu, dziennik zauważył, że może się okazać, iż ze swoim skroplonym gazem z bałtyckiej fabryki Gazprom na rynku europejskim konkurować będzie nie tylko z obecnymi dostawcami takiego surowca, łupkowym gazem z USA i błękitnym paliwem innych rosyjskich koncernów (Novateku oraz Rosnieftu), ale także ze samym sobą.

"Dostawy gazu skroplonego nie będą uzupełniać gazu rurociągowego, jak obiecuje Miedwiediew, lecz - wprost przeciwnie - będą go wypierać" - przestrzegły "Wiedomosti", prognozując, że w takiej sytuacji Gazprom może zostać zmuszony do zrezygnowania z ułożenia kolejnych nitek Nord Stream i budowy South Stream. Tą drugą rurą gaz z Rosji ma płynąć do Europy przez Morze Czarne, omijając Ukrainę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wkrótce porozumienie ws. budowy bałtyckiej fabryki LNG

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!