Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wkrótce studium wykonalności gazociągu Tauern

Autor: wnp.pl (mat. pras.)
16-03-2010 11:11

Studium wykonalności dla projektu Tauern Gas Pipeline (TGL) w niedługim czasie zostanie ukończone. Wykazano, że jest technicznie możliwe poprowadzenie gazociągu Tauern przez Alpy.

Gazociąg Tauern połączy Austrię, na północy, z niemieckim rynkiem gazu ziemnego oraz, na południu, z regionem śródziemnomorskim i rynkami gazu ziemnego we Włoszech i Europie Południowo-Wschodniej. Studium wykonalności wspierane przez UE dla projektu TGL, które zostało uznane za część Trans-European Energy Networks (TEN-E), zostanie ukończone w najbliższym czasie. Wykazano, że jest technicznie możliwe poprowadzenie gazociągu wzdłuż planowanej trasy przez austriackie Alpy.
Partnerzy projektu zdecydowali się na przeprowadzenie procedury oceny wpływu projektu na środowisko. - Współpracując ze specjalistami w 34 dziedzinach środowiska, obecnie przygotowujemy certyfikat zgodności ekologicznej dla projektu TGL. Planowane jest dostarczenie certyfikatu urzędowi rejestracyjnemu do oceny wpływu na środowisko pod koniec bieżącego roku - wyjaśnia Thomas Kettl, dyrektor zarządzający Tauerngasleitung GmbH. Trwają także prace nad rozwojem połączeń do projektu gazociągu Tauern w Bawarii i Włoszech.

W ramach studium wykonalności wszyscy właściciele gruntów i wszystkie społeczności, przez których tereny ma przebiegać gazociąg, otrzymały kompleksowe informacje dotyczące projektu TGL oraz planowej trasy. Obecnie zostały już zawarte umowy z właścicielami około 90% gruntów przeznaczonych pod trasę TGL w górnej Austrii, Salzburgu i Karyntii. Kolejne 5 do 6% trasy TGL znajduje się na gruncie, który stanowi własność publiczną. Tauerngasleitung GmbH przewiduje, że możliwe będzie uzyskanie koniecznych pozwoleń od konkretnych władz i organów publicznych.

Sezon Otwarty TGL 2009 na przyznanie długoterminowych mocy przesyłowych gazociągu Tauern ruszył w lipcu ubiegłego roku. Faza informacyjna i zobowiązaniowa tej trzystopniowej procedury zostały ukończone. Dziesięcioro uczestników z Włoch, Niemiec, Francji i Austrii złożyło wiążące wnioski o moce przesyłowe w kierunkach północnym i południowym na okres 25 lat. Thomas Kettl, dyrektor zarządzający Tauerngasleitung GmbH, optymistycznie wyraża się o wynikach: - Z punktu widzenia TGL zadowalający jest fakt, że nawet w czasach finansowego i ekonomicznego kryzysu, otrzymaliśmy wstępne wnioski o moce przesyłowe na okres 25 lat. Sezon Otwarty TGL 2009 zostaje zakończony; następna procedura przydzielenia mocy jest planowana w późniejszym okresie.

Gazociąg Tauern (TGL) pozwoli na stały transport gazu na odległości 290 km z Haiming w Bawarii poprzez Austrię do Tarvis we Włoszech oraz zwiększy bezpieczeństwo dostaw w Austrii i Europie. Gazociąg Tauern będzie posiadać moc przesyłową równą 1˙300˙000 Nm3/h w kierunku północnym i południowym.

Projekt TGL uzyskał poparcie głównego konsorcjum austriackiego. Udziałowcami w Tauerngasleitung GmbH są: Energie AG Oberoesterreich (15%), Kelag (7,5%), RAG (10%), Salzburg AG (15%) oraz TIGAS-Erdgas Tirol GmbH (7,5%). E.ON Ruhrgas AG posiada pozostałe 45% udziałów. Jeżeli ocena wpływu na środowisko oraz alokacji zdolności przesyłowych będą pozytywne, rozpoczęcie budowy gazociągu nastąpi w roku 2013. Zakończenie oraz odbiór przewidywane jest na rok 2017 i lata następne.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP