XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wnioski na rewers wirtualny na gazociągu jamalskim

Wnioski na rewers wirtualny na gazociągu jamalskim
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do GAZ-SYSTEM S.A., operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego, wpłynęło pięć wniosków na korzystanie z usługi wirtualnego rewersu. Cztery wnioski dotyczą świadczenia usługi w okresie długoterminowym, jeden usługi krótkoterminowej w okresie od 1 listopada do 31 grudnia 2011 r.

Wnioskowane ilości oraz moce przekraczają dostępną przepustowość. Wnioski obecnie są oceniane pod względem formalno-prawnym. Przepustowość dla poszczególnych podmiotów zostanie udostępniona zgodnie z zasadami opisanymi w Instrukcji Ruchu i Ekspolatacji Sieci Przesyłowej Polskiego Odcinka Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał–Europa (IRiESP SGT). Usługa rewersu wirtualnego pozwala na sprowadzanie do Polski poprzez punkty we Włocławku i Lwówku na gazociągu jamalskim dodatkowych ilości gazu do około 2,3 mld m sześc. gazu rocznie.



31 sierpnia 2011 roku Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził Instrukcję Ruchu i Ekspolatacji Sieci Przesyłowej Polskiego Odcinka Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał–Europa.

Instrukcja wraz z projektem umowy wzorcowej określają zasady świadczenia usługi przesyłania na polskim odcinku gazociągu jamalskiego. Przygotowanie tych dokumentów jest realizacją obowiązków wynikających z wyznaczenia GAZ-SYSTEM S.A. na operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. Spółki podpisały wcześniej umowę o powierzeniu przez EuRoPol GAZ s.a. (właściciela gazociągu) firmie GAZ-SYSTEM S.A. funkcji operatora. Zatwierdzenie Instrukcji przez Prezesa URE umożliwi oferowanie przez GAZ-SYSTEM S.A. na niedyskryminacyjnych zasadach dostępnej przepustowości w polskim odcinku gazociągu jamalskiego. GAZ-SYSTEM S.A. umożliwi przydział dostępnej zdolności przesyłowej od 1 listopada 2011 r. na podstawie wniosków przekazanych do operatora. Terminy składania wniosków o przydział przepustowości w następnych okresach zostały zawarte w IRiESP SGT.

Informacje o dostępnej zdolności przesyłowej podawane są na stronie www.gaz-system.pl. IRiESP SGT składa się z dwóch części. Pierwsza określa ogólne zasady korzystania z polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. W tej części opisane są warunki techniczne, w tym sposób prowadzenia ruchu i eksploatacji gazociągu, kryteria bezpieczeństwa, zasady współpracy pomiędzy operatorami, zasady przyłączania do gazociągu oraz warunki korzystania z niego przez firmy zamawiające usługę przesyłową, a także sposób rozliczania za usługę przesyłu gazu. Druga część Instrukcji opisuje szczegółowe zasady zgłaszania umów do realizacji, bilansowania oraz zarządzania ograniczeniami systemowymi na polskim odcinku gazociągu jamalskiego.

Pełna treść Instrukcji zamieszczona jest na stronie www.gaz-system.pl (zakładka SGT).

17 listopada 2010 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał decyzję w sprawie wyznaczenia spółki GAZ-SYSTEM S.A. na niezależnego operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego na okres do 31 grudnia 2025 r.

25 października 2010 r. GAZ-SYSTEM S.A. oraz EuRoPol Gaz s.a. (właściciel polskiej części gazociągu jamalskiego) podpisały umowę o powierzeniu funkcji operatora na polskim odcinku Systemu Gazociągów Tranzytowych (SGT) Jamał - Europa. Umowa została zawarta do końca 2019 roku i ustala zasady pełnienia przez GAZ-SYSTEM S.A. funkcji operatora gazociągu jamalskiego na terenie Polski oraz na poziomie korporacyjnym definiuje wzajemne relacje pomiędzy operatorem gazociągu a jego właścicielem. Dokument określa zarówno obowiązki GAZ-SYSTEM S.A. jako operatora polskiego odcinka gazociągu tranzytowego, jak również obowiązki EuRoPol Gaz s.a. jako właściciela tej infrastruktury.

Na początku 2011 r. GAZ-SYSTEM S.A. rozpoczął publikowanie wymaganych prawem informacji o planowanych remontach na polskim odcinku gazociągu jamalskiego, punktach łączących z systemem przesyłowym innego operatora oraz informacji o jakości gazu.

GAZ-SYSTEM S.A. publikuje także informacje o technicznej, zakontraktowanej i dostępnej zdolności przesyłowej dla właściwych punktów wejścia i wyjścia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wnioski na rewers wirtualny na gazociągu jamalskim

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!