XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wnioski o koncesje na węglowodory w przetargach

Wnioski o koncesje na węglowodory w przetargach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kilka wniosków koncesyjnych dotyczących węglowodorów wpłynęło do ministerstwa środowiska już pod rządami znowelizowanego prawa geologicznego. Zgodnie z nim, wydawanie koncesji na poszukiwania, rozpoznawanie i wydobywanie węglowodorów podlega przetargom.

Wnioski są obecnie weryfikowane pod kątem formalnym - wynika z informacji uzyskanych praz PAP w resorcie.

Przed zmianami tylko część terytorium Polski była objęta przetargami na koncesje; obecnie takie przetargi obowiązują na obszarze całego kraju. Rząd może wydać obwieszczenie dotyczące obszarów bezprzetargowych, ale nie musi tego zrobić. Wnioski o koncesje, które zostały złożone przed zmianą przepisów, będą procedowane zgodnie ze starymi rozwiązaniami - informuje ministerstwo.

Przetarg może być zapoczątkowany przez organ koncesyjny, czyli Ministerstwo Środowiska. Procedurę przetargową może zainicjować także sama firma zainteresowana koncesją. Składa wówczas wniosek na wybrany przez siebie obszar - wtedy resort uruchamia procedurę przetargowa na ten teren, dając możliwość innym firmom złożenia swoich wniosków. Ogłoszenia o przetargach będą podawane do publicznej wiadomości na stronie internetowej - poprzez Biuletyn Informacji Publicznej MŚ oraz w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Firma, która występuje o koncesję, musi złożyć kompletny wniosek - razem z decyzją środowiskową dla planowanych prac geologicznych. Gdy procedurę przetargową rozpoczyna resort, to na nim spoczywa obowiązek uzyskania decyzji środowiskowej dla danego terenu. W poprzednim bezprzetargowym trybie firma wnosząca o udzielenie koncesji również musiała złożyć kompletny wniosek.

Zmienione w połowie 2011 r. prawo geologiczne i górnicze, którego zapisy obowiązują od 2012 r., zachowało również prawo pierwszeństwa o ubieganie się o koncesje na wydobywanie węglowodorów - przysługuje ono przedsiębiorcy, który odkryje i udokumentuje złoże węglowodorów w ramach koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż. Pierwszeństwo jest ograniczone w czasie - po jego wygaśnięciu koncesja na wydobywanie węglowodorów z tego złoża wystawiana jest na przetarg - wyjaśnił resort.

Nie zmieniły się opłaty - koncesyjna i za użytkowanie górnicze. 60 proc. opłaty koncesyjnej trafia do gminy, na której terenie wydana jest koncesja, a pozostałe 40 proc do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Do budżetu państwa trafia cała opłata za użytkowanie górnicze.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wnioski o koncesje na węglowodory w przetargach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!