Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wolny rynek gazu receptą na zimowe niedobory

Autor: wnp.pl; mat. pras.
01-03-2012 08:47
Wolny rynek gazu receptą na zimowe niedobory

Okres zimy, a zwłaszcza długotrwałych mrozów to czas zwiększonego zapotrzebowania na gaz, zarówno ziemny jak i płynny (LPG). Oba te rynki w Polsce różnią się jednak zasadniczo, co w głównej mierze odczuwają przedsiębiorcy. Rynek gazu ziemnego, jako rynek regulowany i w dużej części zależny od importu, w okresach ekstremalnych warunków pogodowych narażony jest na ryzyko ograniczonego dostępu do tego surowca. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda na wolnym rynku gazu płynnego, na którym, dzięki działającym prawom ekonomii w zakresie popytu i podaży oraz istniejącym zasadom konkurencji, klienci mają stały dostęp do gazu, i co ważne sami mogą decydować o wyborze dostawcy.

Z problemami dotyczącymi dostaw rosyjskiego gazu ziemnego do Polski mamy do czynienia zimą już nie po raz pierwszy. Znaczny spadek temperatur i wynikające z tego faktu ograniczenia w dostawie gazu w głównej mierze odczuwają duże przedsiębiorstwa. Czy nie da się tego problemu wyeliminować? A może sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej, gdybyśmy mieli do czynienia z normalnymi prawami rynku, w których prywatni dostawcy przygotowani są na zwiększony popyt. Takie reguły panują na wolnym rynku LPG, którego problem z dostępem do surowca przy długotrwałych mrozach nie dotyczy.
Gaz płynny jest wykorzystywany wszędzie tam, gdzie nie dociera gaz ziemny lub jego jakość nie odpowiada wymaganiom technologicznym. Jako niezależne, wydajne i wszechstronne źródło zasilania jest wykorzystywany zarówno w przedsiębiorstwach do ogrzewania oraz w procesach technologicznych, jak również przez odbiorców indywidualnych.

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż gaz LPG pozyskiwany jest z dwóch zasadniczych źródeł. Powstaje w wyniku naturalnych procesów w złożach gazu ziemnego i ropy naftowej (gaz pochodzenia naturalnego) lub uzyskuje się go jako jeden z produktów ubocznych w procesie rafinacji (pochodzenie sztuczne). W Polsce dominującą metodą pozyskiwania gazów płynnych jest proces przeróbki ropy naftowej w zakładach rafineryjnych. Gazy składające się na mieszaninę LPG znajdują się także w naturalnych złożach gazu ziemnego, dlatego LPG może być pozyskiwany w momencie jego wydobycia. W skali światowej ponad połowa gazu skroplonego jest właśnie pochodzenia naturalnego. Wydobycie LPG pochodzenia naturalnego w Polsce prowadzi Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Zdecydowana jednak większość gazu pochodzenia naturalnego importowana jest z Rosji, a największym dostawcą gazu pochodzenia naturalnego jest prywatna firma Novatek.

- Od kilku tygodni obserwujemy zwiększone zapotrzebowanie na gaz LPG – mówi prezes Novatek Polska Dariusz Bratoń. Jednakże Novatek, który produkuje aż 1,3 mln ton naturalnego gazu LPG rocznie nie ma najmniejszego problemu z zaspokojeniem zwiększonego popytu. Regularne dostawy z Rosji transportem kolejowym przy wykorzystaniu ponad 3000 własnych wagonów dedykowanych tylko do transportu LPG Novatek sprawiają, że klientom nie grożą żadne ograniczenia w dostępie do tego surowca nawet przy ostrej zimie – dodaje Bratoń.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP