Woźniak: Polsce i W. Brytanii zależy na gazie łupkowym

Woźniak: Polsce i W. Brytanii zależy na gazie łupkowym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska wraz z Wielką Brytanią chce rzeczowej debaty w Unii Europejskiej o poszukiwaniu i wydobyciu gazu łupkowego - powiedział we wtorek w Gdyni podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i główny geolog kraju Piotr Woźniak.

Woźniak odwiedził we wtorek wraz z ministrem ds. środowiska i rolnictwa Wielkiej Brytanii Owenem Patersonem miejscowość Borcz na Kaszubach, gdzie PGNIG ma koncesję na poszukiwanie gazu łupkowego.

"Brytyjczycy podchodzą do tego równie poważnie jak my - nie mają żadnych wahań co do tego, że taki prawdziwy zasób naturalny, który zalega dziś w złożach zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i Polsce, jest absolutnie do wykorzystania" - powiedział dziennikarzom wiceminister środowiska i główny geolog kraju.

Zdaniem Woźniaka w interesie Polski i Wielkiej Brytanii jest doprowadzenie do rzeczowej debaty w Unii Europejskiej o szansach związanych z wydobyciem gazu łupkowego.

"Dziś dyskusja w UE na temat gazu niekonwencjalnego jest nierównomierna: dyskusja ta przechyliła się na jedną stronę. Górę wzięli oponenci - to ich prawo, każdy może się nie zgadzać z czyimś poglądem - byle tylko wiedza była mniej więcej taka sama po obu stronach" - ocenił Woźniak.

Woźniak uważa, że przeciwnicy gazu łupkowego potrafią używać argumentów populistycznych i demagogicznych.

"Stoi przed nami dobra przyszłość: przed gazem łupkowym brytyjskim i przed naszym. Spróbujemy wyprowadzić debatę w Unii Europejskiej na prawdziwe tory merytorycznej dyskusji, a nie zacietrzewionych manifestów. Zbyt dużo mamy do wygrania, żeby to zmarnować" - dodał wiceminister środowiska.

Paterson powiedział dziennikarzom, że przy inwestycjach związanych z poszukiwaniem gazu łupkowego trzeba dbać szczególnie o ochronę środowiska naturalnego.

"Powinniśmy docenić możliwości uzyskania taniego gazu, który jest znacznie czystszym źródłem energii niż węgiel. Obserwujemy dziś dramatyczny spadek ceny gazu w Stanach Zjednoczonych przy jednoczesnym dużym wzroście aktywności gospodarczej w USA" - nadmienił brytyjski minister ds. środowiska i rolnictwa.

Wizyta Patersona w Gdyni miała związek z przybyciem do tego miasta The GREAT Big Red Bus, najnowszego modelu autobusu jeżdżącego po Londynie; jego prezentacja związana jest z kampanią promocyjną Wielkiej Brytanii w Europie Środkowo-Wschodniej.

W Polsce nowoczesny autobus w ciągu półtora miesiąca odwiedzi 15 miast, m.in. Łódź, Radom, Warszawę, Wrocław, Oleśnicę, Kraków, Opole, Poznań oraz Krynicę-Zdrój podczas Forum Ekonomicznego.

W związku z odwiedzinami autobusu w poszczególnych miastach odbywać się będą np. projekcje filmów brytyjskich, pokazowe lekcje języka angielskiego oraz spotkania dotyczące biznesu, kultury i nauki.

Światową trasę autobusu zainaugurowali w Nowym Jorku w maju 2013 r. książę Harry i premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Trasa obejmuje 4 kontynenty i 16 krajów, które dwa autobusy odwiedzą w ciągu 12 miesięcy. Na trasie są m.in. Indie, Korea Południowa, Rosja oraz Europa Środkowo-Wschodnia, m.in. Austria, Węgry i Polska.

Autobus może zabrać 78 pasażerów; ma wysokość 4,42 metra i jest o 12 cm wyższy od swego poprzednika. Dzięki wykorzystaniu technologii hybrydowej autobus wytwarza o 50 procent mniej dwutlenku węgla niż tradycyjny pojazd z silnikiem diesla.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Woźniak: Polsce i W. Brytanii zależy na gazie łupkowym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!