Wpływowa urzędniczka niemieckiego ministerstwa gospodarki w Nord Stream 2

Wpływowa urzędniczka niemieckiego ministerstwa gospodarki w Nord Stream 2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wpływowa urzędniczka niemieckiego ministerstwa gospodarki Marion Scheller przeszła do spółki Nord Stream 2 AG, należącej do rosyjskiego koncernu Gazprom, gdzie będzie odpowiedzialna za kontakty z rządem i parlamentem - podał w niedzielę "Die Welt".

Scheller kierowała departamentem polityki energetycznej w resorcie gospodarki socjaldemokraty Sigmara Gabriela, który jest zwolennikiem budowy nowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec Nord Stream 2.

55-letnia ekspertka będzie obecnie jako "senior advisor for governmental relations" zajmowała się kontaktami z rządem, parlamentem, organizacjami pozarządowymi i mediami - pisze "Die Welt". Spółce Gazpromu "udało się złowić wpływową lobbystkę" - ocenia redakcja ostrzegając, że transfer jest kontrowersyjny i może prowadzić do konfliktu interesów.

"Die Welt" zwraca uwagę, że w ministerstwie Scheller zajmowała się m. in. projektami związanymi z realizowanym przez rząd zwrotem w polityce energetycznej i wspieraniem odnawialnych źródeł energii kosztem źródeł tradycyjnych, w tym gazu.

Polityk FDP Klaus Breil powiedział, że Scheller z pewnością ujawni nowemu pracodawcy aktualny stan prac prowadzonych w ministerstwie. Stowarzyszenie Kontrola Lobbystów nazwało decyzję urzędniczki oburzającą. "Gazprom będzie miał bezpośredni kontakt z rządem" - powiedział rzecznik stowarzyszenia Timo Lange.

Nord Stream 2 i Scheller oświadczyli, że nie może być mowy o konflikcie interesów. Zaznaczyli, że o zmianie pracy został wcześniej poinformowany minister Gabriel. Ministerstwo nie miało żadnych zastrzeżeń - twierdzi Scheller.

Niedawno prasa ujawniła, że były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder objął w lipcu kierownictwo rady dyrektorów Nord Stream 2 AG.

Gazociąg Nord Stream 2 ma powstać na dnie Bałtyku, równolegle do uruchomionego w 2011 roku gazociągu Nord Stream. Ma to być dwunitkowa magistrala gazowa o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec. Projektowi temu sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.

Schroeder, który kierował rządem Niemiec w latach 1998-2005, od 10 lat jest przewodniczącym komitetu akcjonariuszy (pełniącego rolę rady nadzorczej) pierwszego konsorcjum Nord Stream, które wybudowało gazociąg po dnie Morza Bałtyckiego, i prawdopodobnie zachowa to stanowisko.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wpływowa urzędniczka niemieckiego ministerstwa gospodarki w Nord Stream 2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!