XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wpływy Gazpromu z eksportu gazu spadną o ponad 30 proc.

Wpływy Gazpromu z eksportu gazu spadną o ponad 30 proc.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wpływy Gazpromu z eksportu gazu, które tradycyjnie stanowią dwie trzecie przychodów rosyjskiego koncernu, zmniejszą się w 2009 roku o 31,7 proc.

Nastąpi to w związku ze spadkiem średniej ceny na to paliwo dla odbiorców europejskich do 280 USD za 1000 metrów sześciennych - wynika z projektu budżetu Gazpromu na przyszły rok.

Niektóre dane z tego dokumentu wyciekły do mediów - publikują je w poniedziałek m.in. dzienniki "Kommiersant" i "Wiedomosti". Przedstawiciele monopolisty odmawiają komentarzy w tej sprawie.

Ten gwałtowny spadek ceny gazu jest konsekwencją załamania się cen ropy naftowej, które z kolei jest następstwem światowego kryzysu finansowego. Eksperci szacują, że w 2009 roku Gazprom straci w Europie 20 mld USD.

Prognoza ta opiera się na założeniu, iż Gazprom dostarczy za granicę w przyszłym roku 165 mld metrów sześciennych surowca, tj. o 2,5 proc. więcej niż w 2008 roku, a także iż cena rosyjskiej ropy Urals, do której koncern przywiązuje cenę swojego gazu, wyniesie 50 dolarów za baryłkę (obecnie - 40,7 USD).

Niektórzy analitycy przewidują jednak, że wielkość eksportu rosyjskiego paliwa do Europy w przyszłym roku spadnie z powodu ciepłej pogody i zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną.

W październiku dostawy gazu dla odbiorców europejskich już się zmniejszyły o 8 proc. (wobec października 2007 roku), a w listopadzie - o 21 proc.

Specjaliści wyliczyli, że nawet jeśli prognoza Gazpromu sprawdzi się, to przychody monopolisty w 2009 roku spadną o 10 proc. - do 111,2 mld dolarów, EBITDA (zysk przed potrąceniem odsetek od kredytów, podatków i amortyzacji) o 17 proc. - do 46,1 mld USD, a zysk netto o 24 proc. - do 26,5 mld dolarów.

Część analityków przewiduje, że cena ropy Urals w przyszłym roku zjedzie nawet do 30 USD. Przy takim rozwoju wydarzeń przychody Gazpromu wyniosą 82 mld dolarów, EBITDA - 34 mld USD, a zysk netto - 11,5 mld dolarów.

Według "Kommiersanta", Gazprom zastanawia się teraz, w jaki sposób choć częściowo zrekompensować sobie ten dramatyczny spadek wpływów eksportowych. Jako jeden z wariantów rozważa się zwiększenie obecności koncernu na europejskich rynkach spotowych; dostawy spotowe stanowią uzupełnienie kontraktów wieloletnich. Innym źródłem miałby być wzrost cen paliwa dla Białorusi.

W ubiegły piątek rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow oświadczył w Sofii, że w 2009 roku cena rosyjskiego gazu w Europie spadnie o 30-40 proc. Jeszcze na początku listopada rosyjski koncern utrzymywał, że ceny gazu dla Europy w I kwartale przyszłego roku spadną do 360-400 dolarów za 1000 metrów sześciennych z 460-500 USD w IV kwartale 2008 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wpływy Gazpromu z eksportu gazu spadną o ponad 30 proc.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!