WUG: wzmocnienie nadzoru nad łupkami to głównie specjaliści w terenie

WUG: wzmocnienie nadzoru nad łupkami to głównie specjaliści w terenie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ewentualne wzmocnienie Wyższego Urzędu Górniczego w nadzorze nad poszukiwaniami, rozpoznawaniem i wydobyciem gazu z łupków powinno się przełożyć głównie na zwiększenie liczby specjalistów w terenie - uważają przedstawiciele WUG.

WUG miałby być wzmocniony, ponieważ rząd zrezygnował z planów powołania Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych (NOKE).

O rezygnacji z koncepcji powołania NOKE poinformował w środę premier Donald Tusk. Jak wyjaśniał, w toku prac nad projektem ustawy dot. wydobycia gazu z łupków, obecne kierownictwo Ministerstwa Środowiska "rekomenduje rozwiązania bez tworzenia nowej hiperinstytucji, natomiast z wyraźnym wzmocnieniem Wyższego Urzędu Górniczego".

Pytani przez PAP o te zapowiedzi przedstawiciele WUG wskazali m.in., że prawdopodobnie wiążące się z tym wzmocnienia kadrowe w większości trafiłyby do okręgowych urzędów górniczych, na których terenie trwają poszukiwania gazu z łupków. Urząd liczyłby na co najmniej kilkanaście nowych etatów - specjalistów zajmujących się wyłącznie tą branżą.

"Przydałoby nam się też kilka osób do Wyższego Urzędu Górniczego. Na razie nasz trzon kadrowy specjalistów jest nieliczny. Niektórzy muszą zajmować się górnictwem podziemnym i otworowym" - powiedziała PAP rzeczniczka WUG Jolanta Talarczyk.

"Jeśli dostaniemy nowe etaty, większość z nich pójdzie do okręgowych urzędów górniczych" - dodała. Zastrzegła jednak, że WUG musi najpierw dostać szczegółowe informacje o zakresie zapowiedzianego wzmocnienia.

Talarczyk przypomniała, że Urząd od początku prac nad poszukiwaniami gazu łupkowego w Polsce kontroluje prowadzących je przedsiębiorców, co wynika z obowiązującego Prawa geologicznego i górniczego. "Do nadzoru wszedł nowy rodzaj kopaliny - dla nas i dla całej Polski pionierski, dlatego potraktowaliśmy go priorytetowo" - zaznaczyła.

W 2013 r., w którym roboty poszukiwawcze prowadzono na 28 otworach, 38 takich kontroli przeprowadzili specjaliści okręgowych urzędów górniczych, a 13 - pracownicy WUG. Pierwsze poszukiwania rozpoczęły się w latach 2010-2012, wykonano wówczas 34 otwory. Okręgowe Urzędy przeprowadziły w tych latach 67 kontroli, a 10 kolejnych wykonał WUG.

Kontrole te obejmowały różne aspekty zagrożeń naturalnych i oddziaływania na środowisko. Część z nich dotyczyła szczelności otworów pod kątem ochrony wód podziemnych. Inne sprawdzały sprawność maszyn i urządzeń (np. badania energomechaniczne podczas pracy pod kątem zgodności z normami i certyfikatami - kwestie wibracji, hałasu itp.).

WUG w skali kraju kontroluje ponad 7 tys. różnych zakładów górniczych. W tym kontekście liczba otworów poszukiwawczych gazu łupkowego oraz nowych firm to niewielki wycinek całości nadzoru. Ponieważ jednak nikt dotąd w Polsce nie zajmował się takim zagadnieniem, konieczne stało się zaangażowanie części dotychczasowych pracowników, którzy musieli się zacząć w nim specjalizować.

Pracownicy Urzędu wyjeżdżali w tym celu do Stanów Zjednoczonych. WUG organizował też spotkania z firmami zajmującymi się poszukiwaniami gazu z łupków - ws. obowiązujących przepisów czy wymogów kadrowych. W ślad za nowymi zadaniami nie poszły jednak dotąd wzmocnienia kadrowe.

"Jeśli np. prac poszukiwawczych będzie więcej, potrzebujemy wzmocnień. Chodzi o kilkanaście etatów w okręgach, które są na pierwszym froncie kontrolnym jeśli chodzi o gaz łupkowy. To terytorialnie bardzo duże obszary - np. okręg poznański obejmuje zasięgiem niemal jedną trzecią Polski. To duże odległości do pokonania przez inspektorów" - wskazała Talarczyk.

Obecnie w terenie pracuje ok. 300 inspektorów.

Wyższy Urząd Górniczy z siedzibą w Katowicach jest urzędem centralnym. W odróżnieniu od NOKE, który miał być spółką, na gruncie obowiązującego prawa WUG nie zarabia pieniędzy. Nakładane przezeń kary finansowe trafiają do budżetu państwa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: WUG: wzmocnienie nadzoru nad łupkami to głównie specjaliści w terenie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!