Wyniki ankiety KE ws. gazu łupkowego w czerwcu

Wyniki ankiety KE ws. gazu łupkowego w czerwcu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez Komisję Europejską ws. wydobycia gazu łupkowego zostaną przedstawione na początku czerwca. Pod koniec czerwca br. będą one powszechnie dostępne w internecie – zapowiedział Janez Potočnik, komisarz UE ds. środowiska.

- Komisja Europejska przeprowadziła ankietę na temat gazu łupkowego. Pytaliśmy m.in. jakie źródła energii obywatele Europy chcieliby mieć w perspektywie 30 lat. 70 proc. ankietowanych stwierdziło, że stawia na odnawialne źródła energii a 9 proc. na niekonwencjonalne źródła paliw jak gaz łupkowy. W przypadku Polski te proporcje były inne, tylko 59 proc. postawiło na OZE a 32 proc. widzi w przyszłości udział innych źródeł energii m.in. gaz łupkowy - powiedział Janez Potočnik, komisarz UE ds. środowiska, podczas konferencji w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Komisja zapytała obywateli UE o ich stosunek do inwestycji w gaz łupkowy, czy byliby zaniepokojeni, gdyby taka inwestycja została rozpoczęta w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Odpowiedzi wybierano na skali od wysokiego zaniepokojenia do obojętności. Aż 70 proc. obywateli UE odpowiedziało, że byłoby bardzo zaniepokojonych lub zaniepokojonych, gdyby taka inwestycja została zrealizowana w pobliżu ich domu, tylko 20 proc. nie wyrażałoby zaniepokojenia. W przypadku Polski tylko 46 proc. byłoby zaniepokojonych a dla 39 proc. nie byłoby to problemem.

Jedno z pytań dotyczyło tego, czy UE jako całość powinna wypracować jednolite podejście do wydobycia gazu łupkowego. 69 proc. stwierdziło, że takie jednolite podejście jest potrzebne a 30 proc., że nie. W przypadku Polski 68 proc. powiedziało, że tak , a 28 proc. że nie.

- Naszym zadaniem jest ustanowienie jasnych zasad dla podmiotów prywatnych a także zapewnienie opinii publicznej, że cała działalność dotycząca wydobycia gazu łupkowego będzie się odbywała w sposób bezpieczny dla środowiska i dla zdrowia ludzi – podkreślił Janez Potočnik.
Poinformował, że Komisja Europejska już rozpoczęła pracę w kierunku przygotowania założeń ramowych, które pozwolą opracować główne założenia na podstawie których będzie prowadzona działalność w UE w sektorze gazu łupkowego. To jest projekt trzech komisarzy UE: ds. środowiska, energii oraz klimatu.

- Obecnie zajmujemy się oceną wpływu i nie wiemy jak te ramy będą wyglądać, czy zaistnieje konieczność wprowadzenia pewnych regulacji prawnych czy tez nie. To co obecnie jest bardziej istotne to czas, ponieważ jak wiadomo opinie dotyczące gazu łupkowego różnią się w poszczególnych krajach UE. Naszym zadaniem jest to, żeby w miarę szybko zapewnić przewidywalność prawną oraz uczciwe i przejrzyste zasady działalności firm – dodał Janez Potočnik.

Zapewnia, że celem jest budowanie zaufania pomiędzy Polską a Komisją Europejską, obywatelami a firmami prywatnymi, pomiędzy rządem a obywatelami. Sposobem, w jaki można to zaufanie zdobyć jest dialog, który pozwoli rozwiać wątpliwości pomimo tego, że pomiędzy różnymi krajami i środowiskami są duże różnice.

- Nie jestem ani za ani przeciwko gazowi łupkowemu. Jestem za tym, aby wykorzystać potencjał gazu łupkowego, jeżeli zostanie potwierdzony, w sposób odpowiedzialny środowiskowo, uwzględniając nasze długoterminowe cele. Musi to być również zgodnie z politykami prowadzącymi nas do tych celów. To musi się zawierać w nasze długofalowe założenia dot. energii, klimatu, środowiska. Musimy dążyć do Europy która jest czystsza, bardziej zielona i niskoemisyjna – dodał Janez Potočnik.

Podkreśla, że zadaniem KE nie jest ustalanie proporcji źródeł energii w poszczególnych krajach, lecz ustalanie równych zasad dla wszystkich podmiotów i uzyskanie dzięki temu przewidywalności i stabilności.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wyniki ankiety KE ws. gazu łupkowego w czerwcu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!