XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wysłuchanie publiczne ws. Nord Stream ma odbyć się w Szczecinie

Wysłuchanie publiczne ws. Nord Stream ma odbyć się w Szczecinie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wysłuchanie publiczne w sprawie wpływu gazociągu Nord Stream na gospodarkę polską chcą przeprowadzić europarlamentarzyści z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów PE - poinformował w poniedziałek w Szczecinie eroposeł Marek Gróbarczyk.

Spotkanie przedstawicieli konsorcjum Nord Stream zarządzającego budową Gazociągu Północnego, europarlamentarzystów z krajów basenu morza Bałtyckiego, polskich rybaków, samorządowców z Zachodniopomorskiego oraz przedstawicieli polskiego rządu ma odbyć się na przełomie stycznia i lutego w Szczecinie.

Jak powiedział inicjator spotkania Gróbarczyk, omawiane mają być m.in. kwestie dotyczące zakopania odcinka rurociągu pod dnem morskim tak, aby nie ograniczał dojścia do polskich portów oraz sprawy związane z odszkodowaniami dla rybaków.

"Dowiedziałem się, że tylko polscy rybacy nie mają zapewnionych odszkodowań w związku z budową rurociągu, bo polski rząd nie wystąpił z takim wnioskiem. Rybacy innych krajów, przez wody których rurociąg przechodzi, dostaną odszkodowania. Musimy zrobić wszystko, by nasi rybacy nie zostali bez odszkodowań" - zaznaczył Gróbarczyk.

Gróbarczyk powiedział, że rozmawiał w zeszłym tygodniu z przedstawicielami Nord Stream, i konsorcjum to, jego zdaniem, "jest otwarte na negocjacje".

"Niemiecki rząd zapewnia, że gazociąg zostanie tak ułożony, by nie szkodzić interesom polskim, a w przyszłości może być zmodyfikowany, jeśli by była taka potrzeba. Nie do końca dowierzamy tym zapewnieniom. Na spotkaniu w Szczecinie będziemy chcieli dowiedzieć się, m.in. od Nord Stream, jak to ma wyglądać w praktyce" - mówił eurodeputowany.

Wysłuchanie publiczne Gróbarczyk chce zorganizować nie w Brukseli, ale w Szczecinie, "by być bliżej zainteresowanych bezpośrednio problemem".

Europoseł podkreślił, że spotanie to jeden z elementów szeroko zaplanowanych działań w kraju i w PE na rzecz obrony polskich interesów w zakresie gospodarki morskiej. Chce on w te działania zaangażować polityków i samorządowców wszystkich opcji politycznych.

Budowa morskiego odcinka Nord Stream, który przez Bałtyk połączy Rosję z Niemcami, ruszyła w kwietniu. Gazociąg będą tworzyły dwie nitki o długości po 1220 km i przepustowości po 27,5 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Pierwsza nitka Nord Stream ma być oddana do użytku pod koniec 2011 roku, a druga - w końcu 2012 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wysłuchanie publiczne ws. Nord Stream ma odbyć się w Szczecinie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!