PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Z dwuletnim poślizgiem kończy się bardzo ważna gazowa inwestycja

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
15-11-2013 11:00
Z dwuletnim poślizgiem kończy się bardzo ważna gazowa inwestycja
Fot. mat. pras.

18 listopada 2011 roku miał zostać oddany do użytku podziemny magazyn gazu Wierzchowice. Niemal dokładnie w dwa lata po terminie inwestycja jest w końcu praktycznie ukończona.

W zeszły piątek odbył się odbiór techniczny inwestycji. Jednak formalnie, ze względu na brak kilku dokumentów nie mógł on zostać sfinalizowany.
- Jesteśmy w kontakcie z inwestorem, wystąpiły drobne problemy ze sprężarkami. Odbiór końcowy zaplanowaliśmy na pierwszy kwartał przyszłego roku – mówi Jacek Murawski, wiceprezes zarządu ds. finansowych i IT PGNiG.

Tym samym kończy się prawdziwa epopeja. Jeden z najważniejszych obiektów infrastruktury gazowej jest już gotowy. Co ważne można z niego korzystać. Obecnie w magazynie znajduje się już 600 mln m3 surowca. Docelowo będzie go tam dwa razy więcej.

Kończony właśnie z ogromnym poślizgiem magazyn zlokalizowany jest w województwie dolnośląskim, na terenie gmin Milcz oraz Krośnice w powiecie milickim. Magazyn został utworzony w częściowo wyeksploatowanym złożu gazu ziemnego zaazotowanego. Eksploatację PMG rozpoczęto w kwietniu 1995 r. Ze względu na korzystne warunki geologiczne szybko zdecydowano się magazyn rozbudować.

Zgodnie z podpisaną w listopadzie 2008 r. umową, konsorcjum PBG miało ukończyć warty 1,09 mld zł netto kontrakt na PMG Wierzchowice do 18 listopada 2011 r. Jednak ze względu na zapaść w branży budowlanej, inwestycja notowała liczne poślizgi.

- W pewnym okresie na budowie w ogóle nie było prac - podkreśla Murawski.

Na początku września ubiegłego roku konsorcjum PBG otrzymało nawet od PGNiG notę księgową dotyczącą kar umownych za nieterminową budowę. Jej wysokość opiewała na 110,5 mln zł. W skład konsorcjum wchodzą jeszcze włoska spółka Tecnimont, francuski Sofregaz oraz czeski Plynostav Pardubice Holding.

W październiku tego roku PBG, ING i PGNiG porozumiały się ws. PMG Wierzchowice. W związku z porozumieniem bank będzie uprawniony do otrzymania od zamawiającego w imieniu PBG lub bezpośrednio od PBG przysługujących bankowi, w związku z cesją wierzytelności, kwot w wysokości: 8,32 mln zł po dokonaniu odbioru technicznego inwestycji oraz 6,69 mln zł po dokonaniu odbioru końcowego.

Jeżeli zamawiający nie dokona zapłaty całości Gwarantowanej Kwoty Przelewu do dnia 28 lutego 2014 r., Spółka będzie zobowiązana uiścić brakującą część Gwarantowanej Kwoty Przelewu, w terminie do dnia 31 marca 2014 r. Po otrzymaniu Gwarantowanej Kwoty Przelewu, Bank przeleje zwrotnie na rzecz PBG pozostałą część wierzytelności z Kontraktu – poinformowało PBG.

Dlaczego obiekt w Wierzchowicach jest ważny? Bo ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo gazowe kraju. Dzięki inwestycji zwiększa się niemal o trzecią część pojemność polskich magazynów gazu. Co ważne po zakończeniu inwestycji maksymalna dobowa możliwość odbioru gazu z magazynu wzrośnie do 9,6 mln m3. A to w przypadku mrozów i wzmożonego zapotrzebowania na surowiec niezwykle ważny wskaźnik.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP