Zachodniopomorskie: sejmik ws. Nord Stream

Zachodniopomorskie: sejmik ws. Nord Stream
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego zwrócił się do rządu o zdecydowane i intensywne działania w sprawie rurociągu Nord Stream, który według radnych może m.in. ograniczyć dostęp do portów przy ujściu Odry oraz zagrozić bezpieczeństwu żeglugi do Świnoujścia.

W stanowisku przyjętym we wtorek radni zwracają się do rządu o "wykorzystanie wszelkich środków prawnych i dyplomatycznych, które miałyby na celu ochronę żywotnych interesów Rzeczypospolitej Polskiej, w tym województwa zachodniopomorskiego".

Radni wyrazili "zdecydowany sprzeciw wobec przerzucania przez stronę niemiecką ciężaru odpowiedzialności za bezpieczeństwo na morzu w rejonie przecięcia rurociągu spółki Nord Stream AG z trasami żeglugowymi do Świnoujścia wyłącznie na kapitanów statków oraz sugerowanie zmiany tras żeglugowych".

Sejmik domaga się także zagwarantowania przez stronę niemiecką zagłębienia rurociągu w rejonie przecięcia z trasami żeglugowymi do Świnoujścia, tak by statki miały bezproblemowy dostęp do portów ujścia Odry, nawet biorąc pod uwagę ewentualny ich rozwój w przyszłości.

Radni zaznaczyli, że decyzja Federalnego Urzędu Żeglugi Morskiej w Hamburgu o pozwoleniu na budowę gazociągu Nord Stream w obecnym kształcie stanowi "realne zagrożenie marginalizacji portów położonych u ujścia Odry oraz w dalszym horyzoncie czasowym uniemożliwia ich rozwój".

Podkreślili, że jeśli rurociąg nie zostanie odpowiednio zagłębiony w obszarze tras żeglugowych do Świnoujścia, może stanowić zagrożenie dla interesów państwa polskiego, tj. dla bezpieczeństwa żeglugi do i z polskich portów, oraz ruchu tranzytowego wzdłuż polskiego wybrzeża w przyszłości, a także dla rozwoju polskich portów ujścia Odry.

Jednocześnie przypomnieli, że strona niemiecka jest zobowiązana respektować akty prawa międzynarodowego, w tym Konwencję Organizacji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, które regulują prawa dotyczące tras żeglugowych.

Wcześniej również świnoujscy radni i radni nadbałtyckiego Rewala wyrazili zaniepokojenie budową rurociągu.

Zdaniem tych pierwszych inwestycja może ograniczyć konkurencyjność i możliwości rozwoju tamtejszego portu czy funkcjonowania planowanego w tym mieście terminalu LNG. W kilku uchwałach ws. rurociągu radni Rewala, innego zachodniopomorskiego miasta, sprzeciwiają się inwestycji m.in. z obawy przed zatruciem środowiska naturalnego Bałtyku, co może wpłynąć negatywnie na dochody tej nadmorskiej miejscowości. Sprzeciw wobec budowy wyraził także Związek Miast i Gmin Morskich.

Strona polska złożyła w niemieckim Federalnym Urzędzie Żeglugi i Hydrografii (BSH) w Hamburgu dwie skargi na jego decyzję w sprawie gazociągu Nord Stream. Jedną wniósł Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, a drugą - podobnej treści - Urząd Morski w Szczecinie. Obie instytucje zapowiadają w nich wniesienie konkretnych zastrzeżeń do wydanej przez BSH zgody na ułożenie części gazociągu na dnie Bałtyku. Argumentują, że nie wkopana w dno rura utrudni rozwój portów.

Gazociąg Północny mają tworzyć dwie nitki o długości 1 tys. 220 km i przepustowości po 27,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Będzie się zaczynał w okolicy rosyjskiego Wyborga, a kończył w okolicach niemieckiego Greifswaldu. Według planów, pierwsza nitka powinna być oddana do eksploatacji w końcu 2011 roku, a druga - w 2012 roku. Koszt projektu jest szacowany na 7,4 mld euro.

Akcjonariuszami budującego go konsorcjum Nord Stream są: rosyjski Gazprom (51 proc.), niemieckie E.ON-Ruhrgas i BASF-Wintershall (po 20 proc.) oraz holenderski Gasunie (9 proc.). Konsorcjum uzyskało zgodę na ułożenie gazociągu na wodach terytorialnych Danii, Szwecji i Finlandii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zachodniopomorskie: sejmik ws. Nord Stream

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!