XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zagłębienie Nord Streamu technicznie możliwe

Zagłębienie Nord Streamu technicznie możliwe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Obniżenie głębokości przebiegu Gazociągu Północnego już po rozpoczęciu jego eksploatacji będzie technicznie możliwe, jeżeli w przyszłości zajdzie taka konieczność - powiedział w poniedziałek w Berlinie dyrektor konsorcjum Nord Stream ds. technicznych Dirk von Ameln.

"Trasę gazociągu będzie można obniżyć, gazociąg będzie można położyć głębiej. Są różne techniczne możliwości przeprowadzenia takiej operacji i były one już stosowane" - zapewnił przedstawiciel konsorcjum, pytany o zastrzeżenia zarządu polskich portów w Szczecinie i Świnoujściu, dotyczące głębokości ułożenia Gazociągu Północnego na odcinku, w którym krzyżuje się on z torem podejściowym do portu w Świnoujściu.

Von Ameln zastrzegł też, że w chwili obecnej nie ma potrzeby dodatkowego zagłębienia rurociągu. "Gazociąg nikogo nie ogranicza i w niczym nie przeszkadza - powiedział. - Jeżeli to się zasadniczo zmieni, wówczas będzie trzeba zdecydować, jakie są przyczyny takiej sytuacji i co należy zrobić".

Przebiegający po dnie Bałtyku gazociąg Nord Stream zostanie uroczyście uruchomiony we wtorek w Lubminie na północnym wschodzie Niemiec. Strona polska obawia się, że obecne ułożenie rury na głębokości 17,5 metra na odcinku, w którym krzyżuje się on z północnym torem podejściowym do portu w Świnoujściu, uniemożliwi dostęp statkom o zanurzeniu powyżej 13,5 metra - w tym zbiornikowcom z gazem, które mają obsługiwać planowany polski terminal LNG.

Dlatego Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście domagał się dodatkowego zagłębienia trasy gazociągu jeszcze przed rozpoczęciem jego eksploatacji, na co inwestor się nie zgodził.

Wiosną tego roku kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła, że jeśli w przyszłości konieczne byłoby pogłębienie dostępu do portu w Świnoujściu, głębokość przebiegu gazociągu zostanie zmieniona.

Jak zaznaczył von Ameln, początkowo pierwsza uruchomiona nitka rurociągu pracować będzie z jedną trzecią swej maksymalnej wydajności, która wynosi 27,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. "Oczekujemy, że to szybko wzrośnie. Jest sprawą Gazpromu, jak będzie wykorzystywał stojącą do jego dyspozycji instalację" - powiedział.

Według von Amelna, druga nitka powinna zostać uruchomiona pod koniec 2012 roku, a w najwyżej dwa lata później osiągnięta zostanie pełna przepustowość obu nitek, wynosząca 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zagłębienie Nord Streamu technicznie możliwe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!