Zagon Gazpromu dotarł pod Wiedeń

Zagon Gazpromu dotarł pod Wiedeń
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosyjski koncern zamknął kleszcze okrążające Europą Środkową. Austriacki ÖMV odstąpił mu połowę udziałów największego ośrodka handlu gazem w samym sercu Europy.

ÖMV i Gazprom będą wspólnikami Central European Gas Hub w Baumgarten, największego ośrodka międzynarodowego handlu gazem w Europie Środkowej - pisze "Gazeta Wyborcza". Austriacki koncern, który był dotąd jednym właścicielem tego ośrodka, sprzedaje połowę udziałów Rosjanom - przewiduje umowa o współpracy ÖMV i Gazpromu podpisana w Wiedniu.

Rosjanie i Austriacy zajmą się współpracą w magazynowaniu gazu, zarówno w Austrii, jak i w sąsiednich, niewymienionych z nazwy krajach.

Dzięki tej umowie Gazprom będzie miał wpływ na zarządzenie wszystkimi strumieniami gazu, które płyną przez Europę Środkową. Dlaczego? Do Baumgarten dochodzi przez Słowację i Ukrainę największa magistrala eksportu rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej. Stąd surowiec płynie nie tylko do Austrii, ale także do Włoch, Niemiec, Szwajcarii i na Węgry.

W Baumgarten miał się także kończyć gazociąg Nabucco, który przez Turcję, Bułgarię, Rumunię i Węgry miał pompować gaz od producentów na Bliskim Wschodzie i nad Morzem Kaspijskim. Niewykluczone, że teraz te plany zostaną zmienione. W Austrii znalazłaby się wówczas końcówka konkurencyjnego wobec Nabucco gazociągu South Stream, który Gazprom wraz z włoskim koncernem Eni chce pociągnąć po dnie Morza Czarnego na Bałkany.

Kilka godzin przed sfinalizowaniem umowy Gazpromu z ÖMV w Wiedniu Serbia i Rosja podpisały w Moskwie umowę o budowie odnogi South Stream, który może zostać przedłużony do Austrii przez Węgry lub Rumunię. Tydzień wcześniej do budowy rosyjsko-włoskiej rury przez Morze Czarne przyłączyła się Bułgaria, a w Szwajcarii zarejestrowano rosyjsko-włoską spółkę, która przygotuje tę inwestycję.

W przyszłości rosyjsko-austriacki ośrodek w Baumgarten, zarządzając gazem z podziemnych magazynów w innych państwach, może handlować także gazem pompowanym przez Bałtyk rosyjsko-niemiecką rurą Nord Stream. Główne odgałęzienie tej rury przez Niemcy ma przeciąć Czechy i dojść do granicy Austrii z Niemcami.

ÖMV zapowiedziało, że wraz Gazpromem zamierza przekształcić ośrodek w Baumgarten w międzynarodową giełdę handlu gazem. Na takiej giełdzie może dochodzić do wielkich transakcji wymiany.

Firma z Polski może np. kupić od ÖMV skroplony gaz z terminalu budowanego w Holandii. Faktycznie jednak dostanie rosyjski gaz dostarczany do Niemiec rurą przez Bałtyk, podczas gdy surowiec z holenderskiego gazoportu trafi do klienta w Wielkiej Brytanii lub Belgii. Firmy handlujące gazem zarobią świetnie na takiej wymianie, oszczędzając na transporcie.

Wstępne porozumienie o zacieśnieniu gazowej współpracy z Rosjanami Austriacy podpisali w czasie wizyty Putina w Wiedniu pod koniec maja zeszłego roku. Moskwa skusiła ÖMV wizją wielkiego rozwoju interesów.

- Udział kapitałowy Gazpromu daje dodatkowe przesłanki do zdobycia przez Central European Gas Hub pozycji lidera wśród ośrodków handlu gazem w Europie. Będzie też sprzyjać zwiększeniu elastyczności na gazowym rynku na kontynencie europejskim - stwierdził wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew.

Obecnie Baumgarten jest jednym z trzech największych ośrodków handlu gazem w Europie. W 2006 r. właścicieli zmieniło tu 7,7 mld m sześc. gazu. W zeszłym roku handel wzrósł już do około 1,5 mld m sześc. surowca miesięcznie.

- Porozumienie z Gazpromem przewiduje, że do 2010 r. będzie to 2-3 mld m sześc. gazu miesięcznie - ujawnił szef ÖMV Wolfgang Ruttenstorfer.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zagon Gazpromu dotarł pod Wiedeń

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!