Zakończono analizę ekonomiczną budowy połączenia gazowego Polska-Litwa

Zakończono analizę ekonomiczną budowy połączenia gazowego Polska-Litwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zakończono prace związane z analizą ekonomiczną budowy połączenia gazowego Polska-Litwa (GIPL), które zapewniłoby integrację krajów bałtyckich z rynkiem gazowym UE, a także stworzyłoby dostęp do globalnego rynku skroplonego gazu ziemnego (LNG) przez terminal LNG w Świnoujściu. Analiza ekonomiczna przedsięwzięcia ujawniła zarówno korzyści, jakie GIPL przyniosłyby regionalnym rynkom gazowym pod względem bezpieczeństwa dostaw i możliwości rynkowych, jak i wyzwania związane z projektem.

Według wstępnych szacunków gazociąg łączący Polskę i Litwę miałby 562 km długości, przy przepustowości umożliwiającej przesyłanie do krajów bałtyckich do 2,3 miliarda m3 gazu ziemnego rocznie. Szacowane koszty budowy wyniosłyby 471 milionów euro, z czego większą część (73%) ponosiłaby Polska. Przy dodatkowych inwestycjach przepustowość połączenia wzrosłaby do 4,5 miliarda m3 rocznie.

„Analizowany projekt – połączenie gazowe między Polską i Litwą – to inwestycja w infrastrukturę pomiędzy dwoma krajami, mająca jednak znaczenie w skali regionu. Z uwagi na zaangażowanie szerokiego kręgu interesariuszy oraz znaczną wartość inwestycji w skali regionalnego rynku gazowego, należy bardzo dokładnie i odpowiedzialnie przeanalizować optymalne rozwiązanie pozwalające na pełną integrację krajów bałtyckich z rynkiem gazowym UE. Wraz z polskim partnerem – firmą GAZ-SYSTEM S.A. – będziemy kontynuować realizację tego projektu. Mam nadzieję, że zainteresowani interesariusze z krajów bałtyckich także wezmą w nim udział” – powiedział Viktoras Valentukevičius, Dyrektor Generalny AB Lietuvos Dujos.

„Uczyniliśmy ważny krok w kierunku przygotowania gazociągu łączącego Polskę i Litwę, który ma na celu zintegrowanie sieci gazowej w tej części Europy. Wierzę, że Unia Europejska będzie wspierać ten wspólny, polsko-litewski, projekt. Dla krajów bałtyckich gazociąg Polska-Litwa może być strategicznym elementem infrastruktury gazowej zapewniającym dostęp do globalnego rynku gazu, między innymi poprzez budowany terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu” – powiedział Sławomir Śliwiński, Członek Zarządu GAZ-SYSTEM S.A.

Analizę ekonomiczną GIPL przeprowadziła firma Ernst & Young Business Advisory LLC & PLP na podstawie trójstronnej umowy z AB Lietuvos Dujos i GAZ-SYSTEM S.A., operatorami sieci gazowych z Litwy i Polski.

Niedawno zarządy AB Lietuvos Dujos i GAZ-SYSTEM S.A. podjęły decyzję o przystąpieniu do następnego etapu projektu – opracowania studium wykonalności połączenia gazowego. W najbliższych tygodniach ogłoszony zostanie przetarg na przeprowadzenie takiego studium wykonalności. Studium powinno być gotowe w czwartym kwartale 2012 roku. Następnym krokiem będzie kompleksowe badanie rynku, po którym rozpoczną się przygotowania związane z uzyskaniem niezbędnego wsparcia UE przy budowie połączenia gazowego Polska-Litwa.

Prace analityczne (analiza ekonomiczna i studium wykonalności) nad połączeniem gazowym Polska-Litwa są współfinansowane przez Komisję Europejską, która dostarcza środków w ramach Programu Transeuropejskiej Sieci Energetycznej (TEN-E).

Połączenie Litwa-Polska może stanowić jeden z elementów strategii integracji rynków energetycznych i krajów w regionie Morza Bałtyckiego poprzez stworzenie międzynarodowych połączeń energetycznych w ramach tzw. Energy Market Interconnection Plan (BEMIP). BEMIP jest jednym z priorytetów rozwoju infrastruktury energetycznej wskazanych przez Unię Europejską w czasie Drugiego Strategicznego Przeglądu Energetycznego (SER2). Jego celem jest integracja rynków gazu i energii w regionie Morza Bałtyckiego, a także połączenie kresu izolacji krajów bałtyckich od europejskiego rynku energii.

Więcej informacji na temat projektu oraz wstępny opis GIPL zawarto w załączonej broszurze (kliknij).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zakończono analizę ekonomiczną budowy połączenia gazowego Polska-Litwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!