Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zaktualizowana strategia PGNiG: wzrasta znaczenie wydobycia i energetyki

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
29-06-2011 19:39
Zaktualizowana strategia PGNiG: wzrasta znaczenie wydobycia i energetyki

Zarząd PGNiG podjął uchwałę o przyjęciu "Aktualizacji Strategii Grupy Kapitałowej PGNiG w perspektywie roku 2015". W ciągu czterech najbliższych lat spółka na inwestycje chce przeznaczyć około 27 mld złotych. Z tego prawie 15 zainwestuje w poszukiwania i wydobycie węglowodorów.

Przypomnijmy, że spółka w 2008 roku przyjęła strategię, której główne cele dotyczyły: zapewnienia dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego, zwiększenia potencjału w obszarze poszukiwań i wydobycia oraz ewolucji Grupy Kapitałowej PGNiG w kierunku koncernu multienergetycznego obecnego między innymi w sektorze chemicznym.
Po trzech latach ze względu na szybko zmieniające się otoczenie potrzebna była aktualizacja strategii. Zaktualizowana strategia PGNiG do roku 2015 zawiera 18 celów strategicznych
podzielonych na sześć ogniw łańcucha wartości:
- poszukiwanie i wydobycie,
- hurt/trading,
- magazynowanie,
- dystrybucja,
- sprzedaż,
- nowe obszary działalności.

Strategia 2008 w obszarze poszukiwań i wydobycia przewidywała: zwiększenie własnego wydobycia gazu ziemnego do poziomu ok. 6,2 mld m sześc. i ropy naftowej do ok. 1,8 mln t rocznie, racjonalizację działań w obszarze poszukiwań i wydobycia, a także zbudowanie przez PGNiG pozycji międzynarodowego koncernu gazowego.

W zaktualizowanej strategii w inicjatywach dotyczących rozwoju poszukiwań i wydobycia zostały uwzględnione konkretne cele odnoszące się zarówno do poziomu produkcji, jaki i rezerw. W działalności krajowej uwzględniono nowe inicjatywy zakładające prowadzenie poszukiwań gazu konwencjonalnego w głębokich strukturach oraz poszukiwań gazu niekonwencjonalnego, w tym gazu z łupków.

Wśród inicjatyw zmierzających do zwiększenia wiedzy i efektywności uwzględniono konieczność pozyskania kompetencji w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu niekonwencjonalnego na lądzie oraz gazu konwencjonalnego na morzu (offshore). Nakłady inwestycyjne na poszukiwania i wydobycie w latach 2011-2015 szacowane są na ok. 14,7 mld zł.

Zmiany zaszły także w obszarze hurt/trading. W porównaniu do strategii 2008 w pierwszym celu strategicznym oraz jego nowych i zaktualizowanych inicjatywach położono większy nacisk na rezerwowanie i wykorzystywanie niezbędnych przepustowości importowych niż na budowę infrastruktury przez PGNiG lub inne spółki. Nakłady w tym obszarze wyniosą w omawianym okresie ok. pół miliarda złotych.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP