PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zaktualizowana strategia PGNiG: z mocnym wydobyciem i silnymi finansami

Autor: wnp.pl (DM)
05-04-2016 12:26
Zaktualizowana strategia PGNiG: z mocnym wydobyciem i silnymi finansami
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Zarząd naszego gazowego monopolisty znowelizował strategię spółki. Nie jest to zaskoczenie, biorąc pod uwagę że warunki makroekonomiczne w ciągu ostatniego roku znacząco uległy zmianie. Na co kierownictwo firmy zwróciło szczególną uwagę?

Na początek dobra informacja dla akcjonariuszy. Zarząd w nowelizacji strategii potwierdził, że konsekwentnie będzie realizować plany inwestycyjne do 2022 r. To przewidywalne i logiczne podejście do biznesu - nie zrezygnowano z zagranicznych ambicji akwizycyjnych. Spółka czeka po prostu na odpowiednią okazję.
Warto dodać, że nie jest to niespodzianka. Obecny zarząd już wcześniej deklarował zainteresowanie akwizycjami. Aby jednak do nich doszło spółka musi na tym zarobić, stąd ostrożność wyboru.

Co ważne spółkę stać na zakupy. Zarząd z pewnością cieszy niemal zerowe zadłużenie firmy. To dowód że akwizycje są tylko kwestią czasu.

Akwizycje są częścią planu zwiększenia produkcji węglowodorów przez spółkę.

Jak informuje firma „wzrost aspiracji odnośnie poziomu wydobycia węglowodorów w kraju i za granicą do ok. 55-60 mln boe w 2022 roku oraz utrzymanie celu wydobycia w Polsce na poziomie ok. 33 mln boe rocznie to dowód na to, że segment Poszukiwanie i Wydobycie odgrywać będzie nadal kluczową rolę”.

Być może spółka będzie jeszcze aktywniej działała na rynku handlu gazem.

W strategii podkreślono rolę, że trwają analizy dla nowych inwestycji dywersyfikacyjnych oraz  oceny zasadności rozwoju działalności tradingu LNG na rynku międzynarodowym.

Jak podkreśla firma to dowód na to, że trwają prace analityczne nad zapowiadanym połączeniem gazowym z Norwegią, a także, że dostrzega potencjał związany z rozwojem rynku LNG.  - Plany te dowodzą, że PGNiG chce się dobrze przygotować przed 2022 r. - kiedy to wygasa aktualny kontrakt na dostawy gazu od Gazpromu. Dywersyfikując dostawy, Polska poprawia nie tylko swoje bezpieczeństwo, ale zyskuje konkretne argumenty do negocjowania korzystniejszych cen od Gazpromu - podkreśla firma.

Spółka ma zarazem świadomość, że konkurencja na rynku rośnie. Nic wiec dziwnego, że PGNiG w nowelizacji potwierdził, że nadal będzie zmieniać organizację GK w taki sposób, aby sprostać wyzwaniom i utrzymać pozycję lidera w branży w Polsce - programy oszczędnościowe, w tym PPE będą kontynuowane.

- Chce również szukać wzrostu wartości w segmencie poszukiwania i wydobycia oraz w dystrybucji, tak w kraju jak i za granicą, co spełnia oczekiwania akcjonariuszy. Poprzez budowę efektywnych i profesjonalnych zespołów oraz dzięki zdobytym przez lata kompetencjom Grupa osiągnie cele strategiczne. Posiadane przez GK PGNiG aktywa w obszarze wytwarzania energii elektrycznej i ciepła są źródłem przewidywalnych, stabilnych przychodów i przynoszą atrakcyjne stopy zwrotu w relacji do ryzyka ponoszonego przez GK PGNiG w tych segmentach działalności. W okresie intensywnej konkurencji szczególne znaczenie będzie mieć maksymalizacja wolnych środków generowanych przez te segmenty, zwłaszcza na nowe inwestycje rozwojowe. Jednym z kierunków rozwoju będzie inwestowanie w nowe rentowne projekty infrastruktury sieciowej - sieci ciepłownicze - tłumaczy firma.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


47 879 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP