Zamęt w Rumunii grozi pozbawieniem Europy konkurencji dla Gazpromu

Zamęt w Rumunii grozi pozbawieniem Europy konkurencji dla Gazpromu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czy narastający kryzys polityczny w Rumunii wykolei plany dostaw kaspijskiego gazu do Europy?

- Jeśli rząd Rumunii nie podejmie działań, by przywrócić rządy prawa, państwo to może stracić lata postępów w pełnej integracji z Unią Europejską - powiedziała wczoraj komisarz UE ds. sprawiedliwości Viviane Reding.

Władze UE, USA i Niemiec nie kryją obaw z powodu kryzysu politycznego w pogrążonej w kryzysie gospodarczym Rumunii. W maju parlament Rumunii odmówił wotum zaufania centroprawicowemu rządowi Mihaia Razvana Ungureanu, który był już drugim w tym roku premierem Rumunii. Władzę przejął centrolewicowy rząd Victora Ponty, który ma ją sprawować do grudniowych wyborów.

Ale w ostatnich tygodniach sytuacja polityczna się zaostrzyła. Na początku lipca koalicja Ponty odwołała przewodniczących obu izb rumuńskiego parlamentu oraz rzecznika praw człowieka, a rumuński trybunał konstytucyjny oskarżył premiera i jego partię o próbę wymiany członków trybunału. W zeszłym tygodniu rząd Ponty przyjął rezolucję pozbawiającą trybunał prawa do oceny decyzji parlamentu. A po tej przygrywce w ostatni piątek centrolewicowa koalicja Ponty przegłosowała usunięcie z stanowiska prezydenta Trajana B sescu, wywodzącego się z centroprawicy i pełniącego urząd od 2004 r. O losie B sescu Rumuni zdecydują w referendum 29 lipca; rząd zabiega, by głosowanie było ważne bez względu na frekwencję.

To zamieszanie może wpłynąć na plany dostaw do Europy gazu z kaspijskich złóż. Kilka dni przed wybuchem kryzysu w Rumunii Azerbejdżan i Turcja podpisały umowę o budowie gazociągu TANAP, który ma dostarczać kaspijski gaz do granicy Turcji z Bułgarią. Stąd popłynie on gazociągiem Nabucco-West przez Bułgarię, Rumunię i Węgry do Austrii. Pod koniec czerwca brytyjski koncern BP zapowiedział, że właśnie Nabucco-West dostanie gaz z nowych złóż w Azerbejdżanie. To rozwiązuje problemy z wcześniejszym planem ułożenia gazociągu Nabucco także na terenie Turcji. Te plany stanęły pod znakiem zapytania ze względu na rosnące koszty inwestycji. A TANAP, finansowany z azerskiej kasy, usuwał te problemy.

Dwa lata temu rządy Rumunii, Azerbejdżanu i Gruzji opracowały też alternatywny projekt AGRI - dostaw statkami skroplonego azerskiego gazu z terminalu portowego w Gruzji do gazoportu w Rumunii, skąd gaz popłynąłby do innych państw Europy.

Nabucco i AGRI to konkurenci gazociągu South Stream, który przez Morze Czarne chce ułożyć na Bałkany Gazprom, aby zapewnić monopol rosyjskiego gazu w Europie Południowej i Środkowej. Jednak obu projektów nie będzie bez Rumunii, a obecny kryzys stawia pod znakiem zapytania wiarygodność tranzytu gazu przez Rumunię.

Zaraz po objęciu władzy premier Victor Ponta wprowadził też moratorium na wiercenia w łupkach, do których szykował się Chevron.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zamęt w Rumunii grozi pozbawieniem Europy konkurencji dla Gazpromu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!