XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ze Wschodu gaz tylko od Gazpromu

Ze Wschodu gaz tylko od Gazpromu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska może być zmuszona do zakupu gazu na Wschodzie tylko od Gazpromu. Koncern chce przejąć handel azjatyckim gazem na Zachodzie od firmy RosUkrEnergo, która jest drugim do wielkości dostawcą gazu do Polski i sprzedaje surowiec taniej niż Rosjanie.

- Wkrótce Gazprom podpisze kontrakt o eksporcie gazu RosUkrEnergo (RUE) przechowywanym na Ukrainie - zapowiedział wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew.

Gazprom ma 50 proc. udziałów RUE, ale do tej pory obie firmy konkurowały ze sobą. Od dwóch lat RUE dostarcza na Ukrainę bajecznie tani gaz z Azji Środkowej i w zamian ma prawo do eksportu tego surowca do Europy Zachodniej - w zeszłym roku było to 9 mld m sześc. surowca. Zainteresowanie było wielkie, bo za 1000 m sześc. RUE liczy kilka dolarów taniej niż Gazprom. Według "Kommiersant Ukraina" planowana umowa z RUE oznacza, że rosyjski koncern postanowił skończyć z tą ograniczoną konkurencją i zwiększyć swoje zyski, wypierając RUE z lukratywnego handlu azjatyckim gazem na Zachodzie. Cena surowca od Gazpromu będzie wyższa niż od RUE - napisała "Gazeta Wyborcza".

Dla Polski może to oznaczać kolejne podwyżki. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo kupuje teraz 2,5 mld m sześc. surowca od RUE, co zaspokaja około jedną piąta zapotrzebowania Polski. Kontrakt z RUE obowiązuje do końca 2009 r. i mógł być przedłużony na kolejne dwa lata - czytamy w "Gazecie".

Jeśli Gazprom przejmie od RUE eksport azjatyckiego gazu, to szanse na to przedłużenie kontraktu zmaleją. Wzrośnie za to prawdopodobieństwo żądania wyższej zapłaty przez Gazprom, a być może zgłaszania przez rosyjski koncern dodatkowych roszczeń. Ceny azjatyckiego gazu dla Polski wzrosły już w 2005 r., kiedy związane z Gazpromem RUE przejęło dostawy od firmy Eural Trans Gas, w której Rosjanie nie mieli udziałów - napisała "Gazeta".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ze Wschodu gaz tylko od Gazpromu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!