Zielone światło dla strategicznego dla naszego regionu gazociągu

Rząd w Wilnie zaaprobował budowę gazociągu mającego połączyć Litwę z Polską. Rura może mieć strategiczne znaczenie w walce ze zniesieniem gazowego uzależnienia od Rosji.

Inwestycja ma pochłonąć około 450 mln euro. Z tego aż 295 mln będzie pochodziło z funduszy europejskich. Strategiczne znaczenie rurociągu dostrzega bowiem Bruksela.

Trzy kraje bałtyckie, Litwa, Łotwa i Estonia, w wyniku historycznych zaszłości ściśle były związane energetycznie z Rosją. Efektem tego było uzależnienie energetyczne od tego kraju.

Tymczasem rura łącząca Polskę i Litwę, sprawiłaby że uzależnienie od rosyjskiego gazu zostałoby w znaczący sposób zmniejszone. Co ważne (podobnie jak w przypadku konsekwencji płynących z budowy gazoportu) kraje bałtyckie zyskałyby poważny argument w negocjacjach cenowych z Gazpromem.

Gazociąg ma być gotowy za trzy lata. Rocznie jego zdolność przesyłowa w kierunku Litwy ma wynosić 2,6 mld m3. Później ma wzrosnąć o 1,5-1,6 mld m3. Gazociągiem będzie można tłoczyć surowiec także do Polski.

Rura w przyszłości może mieć także duże znaczenie dla naszego kraju. Jeśli ziszczą się plany budowy połączenia gazowego z Danią i Norwegią, wówczas do Polski z tych kierunków mogą być importowane miliardy m3 gazu. Surowiec ten może stać się atrakcyjny dla Wilna, Rygi i Tallina, bo oznaczać będzie nie tylko dywersyfikację kierunków dostaw, ale przede wszystkim także źródeł.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zielone światło dla strategicznego dla naszego regionu gazociągu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!