XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zintegrowany system przesyłowy w Europie

Zintegrowany system przesyłowy w Europie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Państwa członkowskie UE, firmy gazownicze i europejscy konsumenci powinni mieć komfort podejmowania przyszłych decyzji zakupu paliw w oparciu o efektywne i zintegrowane sieci przesyłu energii. – ocenił Komisarz ds. Energii, Günther H. Oettinger w trakcie swojego przemówienia do uczestników X Międzynarodowej Konferencji Gas Infrastructure Europe (GIE), którą polski Operator Systemu Przesyłowego GAZ–SYSTEM S.A. współorganizował w Krakowie.

Zobacz film na temat dorocznej konferencji GIE

Rozbudowując połączenia polskiego systemu z sąsiednimi rynkami Operator Systemu Przesyłowego w Polsce GAZ-SYSTEM S.A. widzi dla siebie rolę integratora sieci przesyłowej gazu ziemnego w regionie. Dlatego działa na rzecz budowy Korytarza Gazowego Północ-Południe, który docelowo miałby być zasilany gazem z dwóch nowo powstałych terminali LNG, które powstaną - na północy w polskim Świnoujściu do 2014 r. i na południu w chorwackim Krk. W ramach Korytarza gaz będzie przesyłany z północy na południe lub w odwrotnym kierunku poprzez lokalną sieć przesyłową w Polsce, Czechach i Słowacji, połączone interkonektorami poprzez granice. Komisarz Oettinger ocenił, że budowa gazowego korytarza Północ – Południe potrwa od 5 do 8 lat.

Gaz jest ważnym paliwem dla europejskiego bilansu energetycznego w naszej średnio- i długookresowej strategii, bo jest elastyczny. Potrzebujemy czasu, potrzebujemy pieniędzy, ale mamy klarowną strategię dla realizacji jednolitego rynku energii w Europie. – powiedział Komisarz.

Zobacz mapę rozbudowy polskiego systemu przesyłowego

Podczas konferencji padła również deklaracja, że odpowiedzialność europejskich operatorów przesyłowych za rozbudowę sieci, zostanie uwzględniona w najbliższej perspektywie finansowej i znajdzie wsparcie w instytucjach UE na właściwym poziomie.

Powstanie Korytarza Gazowego Północ-Południe stworzy dla regionu nowe możliwości zakupu i transportu tańszego gazu na rynkach spotowych i pozwoli korzystać z elastyczności globalnego rynku LNG. Co ważne dla Polski, będziemy mogli również eksportować nadwyżki gazu do innych krajów i odwrotnie – sprowadzać tańszy surowiec na nasz rynek. W dłuższej perspektywie zwiększy to konkurencyjność rynku gazu i znacznie wzmocni pozycję shipperów w ich rozmowach z dostawcami. – ocenił Jan Chadam, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM S.A.

Zobacz animację korytarza Północ-Południe

Zobacz film Zintegrowany system przesyłowy

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest strategiczną spółką należącą w całości do Skarbu Państwa, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie całej Polski. Firma zarządza aktywami o wartości około 5 miliardów złotych. Na majątek ten składają się elementy systemu przesyłowego, w tym ponad 9,8 tysiąca kilometrów gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 56 węzłów i 970 punktów wyjścia. Firma zatrudnia ponad 2000 osób.

Do 2014 r. GAZ-SYSTEM S.A. planuje wybudować ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin-Lwówek, Świnoujście-Szczecin, Szczecin-Gdańsk, Rembelszczyzna-Gustorzyn i Gustorzyn-Odolanów). Rozbudowa sieci gazociągów w Polsce może stanowić ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe łączącego terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem Adria LNG poprzez infrastrukturę przesyłową krajów Europy Środkowej.

W 2011 roku GAZ-SYSTEM S.A. zakończył budowę gazociągu Włocławek-Gdynia oraz tłocznię w Goleniowie i Jarosławiu. Firma uruchomiła również nowe, polsko-czeskie połączenie umożliwiające przesył około 0,5 mld m³ gazu rocznie. GAZ-SYSTEM S.A. rozbudowywał także gazociągi na Dolnym Śląsku w celu umożliwienia odbioru większych ilości gazu z kierunku zachodniego. Przepustowość punktu Lasów na granicy polsko-niemieckiej wynosi obecnie 1,5 mld m³ rocznie (wcześniej było to 0,9 mld m³ rocznie).

Inwestycje zrealizowane przez GAZ-SYSTEM S.A. w 2011 roku, wraz z możliwością korzystania z usługi wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim stworzyły techniczne możliwość importu do Polski ponad 3,3 mld m³ gazu rocznie z nowych źródeł (ok. 30% obecnie realizowanego importu).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zintegrowany system przesyłowy w Europie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!