Zła wiadomość dla europejskich odbiorców gazu. Gazprom i Chiny podpisały kontrakt

Zła wiadomość dla europejskich odbiorców gazu. Gazprom i Chiny podpisały kontrakt
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Chiny i Rosja podpisały umowę w sprawie wieloletnich dostaw gazu. Wartość kontraktu szacowana jest nawet na 400 mld dolarów. Rocznie Pekin będzie od Moskwy otrzymywał 38 mld m3 surowca. Podpisanie przez Rosję i Chiny kontraktu na wieloletnie dostawy gazu to zła wiadomość dla polskich konsumentów surowca. Zwiększa się bowiem ryzyko gazowego szantażu Kremla.

Rosja dostarcza do Unii Europejskiej około 163 mld m3 surowca. Pokrywa to około 30 proc. europejskiego zapotrzebowania na gaz. Niestety, gdyby jedynie chodziło o współpracę gospodarczą, nie byłoby powodów do zmartwień. Problem w tym, że Rosja, zarówno gazu jak i pozostałych surowców energetycznych, nie traktuje jako zwykłego towaru. Dla Kremla, parafrazując słowa pruskiego teoretyka wojny von Clausewitza, gaz jest jedynie (zamiast wojny) przedłużeniem dyplomacji.

Co oznacza podpisana umowa? Na razie wiadomo, że jest wieloletnia i przewiduje, że rocznie z Rosji do Państwa Środka popłynie 38 mld m3 gazu. A wiec niespełna czwarta część gazu jaki Rosja wysyła do Unii Europejskiej. Oczywiście zanim dostawy się rozpoczną musi powstać potrzebna infrastruktura. Jej koszt szacowany jest nawet na 90 mld dolarów. Część specjalistów uważa, że wystarczy "tylko" 60 mld dolarów.

Umowa to z pewnością sukces Rosji. Daje Moskwie szansę wpływania i manipulowania europejskim rynkiem gazu. W końcu około 20 proc. eksportowanego surowca będzie teraz szło do Chin. Rosja i Gazprom od dawna mówiły o potrzebie zdywersyfikowania portfela odbiorców rosyjskiego gazu. Teraz w części się to udało zrobić.

Umowa pomiędzy Pekinem i Moskwą niesie także poważne konsekwencje dla Polski. Rosja może poddawać europejskich odbiorców surowca większej niż dotychczas presji. Co gorsze, Gazprom może próbować śrubować ceny gazu, zwłaszcza jeśli byłoby to korzystne politycznie.

Jesienią mają się odbyć rozmowy w sprawie cen gazu pomiędzy PGNiG i Gazpromem. Będzie to pierwszy faktyczny test, czy Rosja usztywni swoje gazowe stanowisko. Jedno jest pewne, aby czuć się bezpieczniej, jak najszybciej trzeba dokończyć budowę gazoportu. Tylko on gwarantuje bowiem (wraz z interkonektorami), że gazu w kraju nie zabraknie.

Rosyjsko-chiński kontrakt został podpisany w obecności prezydentów Rosji i Chin, Władimira Putina i Xi Jinpinga. Nie podano ceny gazu zapisanej w dokumencie. Cytowane przez rosyjską agencję "źródło znające sytuację" przekazało, że jest ona "wyższa niż 350 dolarów".

Putin ze swej strony oświadczył, że jest ona przywiązana do rynkowej ceny ropy i produktów naftowych. Rosyjski prezydent ocenił, że jest to największy kontrakt w sferze gazowej w historii ZSRR i Rosji. Jego zdaniem inwestycja ta przez cztery lata będzie największą budową na świecie. Gospodarz Kremla ujawnił, że oba kraje zainwestują w ten projekt ponad 70 mld USD.

Putin zakończył w środę dwudniową wizytę w Chinach. Była to jego pierwsza podróż zagraniczna od czasu wprowadzenia przez Zachód sankcji przeciwko Rosji za jej interwencję militarną na Ukrainie i zaanektowanie Krymu. W zamyśle Kremla wizyta ta miała zademonstrować, że w obliczu presji ze strony USA i Unii Europejskiej Rosja może liczyć na swoich partnerów w Azji.

Moskwa i Pekin prowadziły negocjacje w sprawie dostaw gazu od ponad 10 lat. W 2013 roku strony uzgodniły zawarcie 30-letniego kontraktu na dostawę do 38 mld metrów sześciennych paliwa rocznie. Kontrakt miał być podpisany do końca zeszłego roku, potem w styczniu 2014 roku jako datę złożenia podpisów pod dokumentem Gazprom podawał luty. Przed rozpoczęciem wizyty Putina w Chinach media rosyjskie przekazały, że jest niemal pewne, iż w jej trakcie kontrakt zostanie podpisany.

Rosja chciała połączyć ceny gazu dla Chin z cenami ropy, podobnie jak czyni to wobec importerów europejskich; Pekin twierdził, że ceny te są wygórowane. Dotychczas CNPC gotów był płacić nie więcej niż 250 dolarów za 1000 metrów sześciennych paliwa, natomiast Gazprom żądał cen porównywalnych do tych, jakie uzyskuje w Europie. Jednocześnie dopuszczał przyznanie chińskim partnerom rabatu.

Powołując się na źródło w Gazpromie, dziennik "Izwiestija" napisał w poniedziałek, że kontrakt będzie przewidywać dostarczenie Chinom w ciągu 30 lat 1,14 bln metrów gazu, którego cena bazowa wyniesie 350-380 USD za 1000 metrów sześciennych. Moskiewska gazeta wyliczyła, że Rosja może w ten sposób otrzymać 400 mld dolarów.

Na razie nie wiadomo, jaką cenę bazową zapisano w dokumencie. Pytany o to po uroczystości w Szanghaju prezes Gazpromu Aleksiej Miller odmówił odpowiedzi, zasłaniając się tajemnicą handlową.

Gaz do Chin popłynie gazociągiem Siła Syberii, który połączy pola gazowe we Wschodniej Syberii z Oceanem Spokojnym. Długość magistrali wyniesie 3,5 tys. km. W rejonie Błagowieszczeńska zostanie wybudowane odgałęzienie prowadzące do Chin.

Główna nitka Siły Syberii ma dotrzeć do okolic Władywostoku. Zakończy swój bieg w terminalu LNG, który zamierza wybudować tam Gazprom. Corocznie 10-15 mld metrów sześciennych surowca ma być tam skraplane, ładowane na statki i wysyłane do krajów nad Pacyfikiem.

Siła Syberii zostanie ułożona wzdłuż istniejącego rurociągu Syberia Wschodnia-Ocean Spokojny (ros. WSTO, ang. ESPO), transportującego ropę naftową, w tym także do Chin. Koszty inwestycji szacowane są na 80-90 mld dolarów (gazociąg łącznie z terminalem).

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak oznajmił w Szanghaju, że gaz do Chin w ramach podpisanego w środę kontraktu popłynie w ciągu czterech-sześciu lat.

Gazprom zapowiadał, że po zakończeniu negocjacji o dostawach gazu do Chin ze złóż na Syberii Wschodniej rozpocznie rozmowy na temat eksportu na chiński rynek surowca z Syberii Zachodniej, skąd dotychczas błękitne paliwo płynęło tylko do Europy. Potwierdził to w środę Putin, informując, że Rosja i Chin przystępują do prac analitycznych nad trasą zachodnią. Będzie to wymagało ułożenia gazociągu przez Ałtaj.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zła wiadomość dla europejskich odbiorców gazu. Gazprom i Chiny podpisały kontrakt

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!