Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zmiana w projekcie ustawy dot. łupków. Czy inwestorzy będą zadowoleni?

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
13-06-2013 19:10
Zmiana w projekcie ustawy dot. łupków. Czy inwestorzy będą zadowoleni?
Fot. Archiwum

Rząd zaczyna wsłuchiwać się w głosy firm, poszukujących gazu łukowego. W czwartek został opublikowany nowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw. Dokument zawiera kilka kluczowych dla inwestorów zmian względem poprzednich propozycji Ministerstwa Środowiska.

Nowy projekt to wynik środowego posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów. Co takiego się zmieniło?
Przede wszystkim Ministerstwo Środowiska postanowiło zrezygnować w przetargach na koncesje z wysokości proponowanego udziału Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych (NOKE) w zyskach z działalności wydobywczej jako jednego z kryterium oceny.

- W myśl nowego projektu udział NOKE zarówno w kosztach jak i zyskach z działalności wydobywczej ma być taki sam i wynosić nie więcej niż 5 proc. Zmiana ta wydaje się częściową realizacją postulatów branżowych, w których podnoszono, że asymetryczny udział NOKE w zyskach i kosztach konsorcjum eksploatacyjnego stanowi w istocie dodatkowe obciążenie o charakterze parapodatkowym, gdyż to inwestorzy musieliby z własnych środków pokrywać różnicę. W tym świetle, nowe rozwiązanie jest bardziej zbliżone do funkcjonujących na świecie odpowiedników NOKE. Przykładowo, duński Fundusz Morza Północnego ma w koncesjach wydobywczych udział zarówno w kosztach jak i przychodach na poziomie 20 proc. Ministerstwo Środowiska dostrzegło także potrzebę ograniczenia ustawowego kosztów działalności NOKE m.in. rezygnując z zapisów o Komitecie Inwestycyjnym – mówi Grzegorz Kuś, starszy konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC.

Ale jak zauważają specjaliści propozycje Ministerstwa Środowiska, dotyczące NOKE, w dalszym ciągu mogą nie spotkać się z entuzjazmem przedsiębiorców. W szczególności pozostawiono zapisy o tym, że udział NOKE oraz operatora w kosztach musi przekraczać 50 proc. Może to utrudnić dywersyfikację ryzyka i pozyskiwanie partnerów do wspólnych poszukiwań na obecnym etapie rozwoju branży w Polsce – przykładowo trzech inwestorów nie mogłoby podzielić między sobą kosztów w proporcji 33 proc.-33proc.-33 proc. (1 proc. dla NOKE).

Ważną zmianą jest również rezygnacja z możliwości blokowania przez NOKE procesu decyzyjnego w ramach konsorcjum eksploatacyjnego. - Oczywiście kluczowe będzie jak NOKE będzie w praktyce korzystało z wprowadzonej zamiast weta procedury zgłaszania zastrzeżeń do czynności faktycznych lub prawnych operatora lub strony umowy o współpracy dotyczących wykonania koncesji – podkreśla doradca.

Kolejną nowością jest przeniesienie na organ koncesyjny obowiązku uzyskania decyzji o warunkach środowiskowych przed przetargiem na koncesję wydobywczą w odniesieniu do rozpoznanych i udokumentowanych złóż. Rozwiązanie takie ma skrócić długość procedur związanych z przetargiem.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP