Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zmiany na rynku dystrybucji gazu

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
29-04-2009 08:47

Linia K&K, spółka z Grupy CP Energia podpisała warunkową umowę zbycia gazociągów na rzecz Wielkopolskiej Spółki Gazownictwa za cenę netto 12,6 mln zł. Przedmiotem umowy jest sprzedaż sieci gazowych w pobliżu miejscowości Ostrów Wielkopolski.

Spółka Linia K&K została włączona do Grupy CP Energia S.A. w roku 2005, na wczesnym etapie jej tworzenia. Sprzedaż powyższej sieci gazowej jest spowodowana rewizją portfela projektów gazyfikacyjnych poszczególnych gmin, prowadzonych przez Grupę Kapitałową CP Energia.
- Charakterystyka klientów sieci gazowej w Ostrowie Wielkopolskim nie do końca odpowiada charakterystyce docelowego profilu klienta Grupy Kapitałowej CP Energia, która koncentruje się na większych odbiorcach przemysłowych. W rejonie działania sieci dominują natomiast obecnie przede wszystkim odbiorcy indywidualni i mali przemysłowi. W związku z tym, mimo interesujących perspektyw rozwoju rynku na tym obszarze oraz imponującego tempa realizacji nowych przyłączy, postanowiliśmy o sprzedaży opisanych wyżej gazociągów – mówi prezes CP Energia Marcin Buczkowski.

Sieć gazowa w Ostrowie Wielkopolskim została zaprojektowana w roku 2005 a budowa rozpoczęła się w kwietniu 2006 roku. Pierwsze dostawy gazu do klientów rozpoczęły się w maju 2007r.

Pomimo tak wczesnego etapu funkcjonowania sieci Linia K&K sprzedała poprzez zbywaną część sieci gazowej ok. 942 tys. m³ gazu. Dla porównania cała Grupa Kapitałowa CP Energia za 2008 r. osiągnęła wolumen blisko 30 mln m³ sprzedaży gazu ziemnego co plasuje ją w czołówce prywatnych dystrybutorów gazu w Polsce.

Zrealizowanie niniejszej transakcji spowoduje m.in. niewielkie zwiększenie wyniku finansowego oraz przyczyni się do poprawy struktury finansowania Grupy CP Energia poprzez obniżenie poziomu długoterminowego i krótkoterminowego finansowania bankowego o 4,5 mln zł. W wyniku rozliczenia sprzedaży powyższych sieci gazowych dojdzie ponadto do zmniejszenia zobowiązań handlowych, krótkoterminowych o 6,6 mln zł.

- Przeprowadzenie tej transakcji dało nam możliwość wycofania się z rynku na którym trudno byłoby nam osiągnąć przewagę konkurencyjną z uwagi na wczesny etap rozwoju Spółki. WSG posiada wszelkie kompetencje i zasoby, żeby istotnie zwiększyć wartość tej sieci i zintensyfikować sprzedaż gazu. Cieszę się, że do transakcji doszło ze spółką Grupy PGNiG, m.in. dzięki profesjonalnemu, biznesowemu podejściu jej przedstawicieli. Z PGNiG wiążą nas relacje które wg. mojej oceny mają znaczenie strategiczne dla przyszłości naszej Spółki - dodał BuczkowskiSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP