PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zmiany w "łupkach"? Piotr Woźniak: organ koncesyjny będzie ślepy jak kret!

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
06-02-2014 09:45

Jestem bardzo zmartwiony zmianami, które zapowiedział w przepisach dotyczących węglowodorów minister środowiska, Maciej Grabowski. Stało się coś bardzo niedobrego - przyznaje w rozmowie z wnp.pl Piotr Woźniak, były główny geolog kraju.

- Zdążyłem dwukrotnie zastosować ten mechanizm w praktyce - i okazał się w naszych warunkach wadliwy. Nie pozwolił bowiem wprowadzić minimalnego zakresu prac niezbędnych na koncesji i możliwości określenia obszaru i przestrzeni przez organ koncesyjny, ponieważ w tym przypadku określa je sam żądający koncesji. Mamy zatem do czynienia jednocześnie z ryzykiem blokowania dużych, perspektywicznych obszarów i ryzykiem niewystarczających prac, czyli brakiem efektów. Obie te wady wskazała i dokładnie opisała Najwyższa Izba Kontroli w raporcie "łupkowym" miesiąc temu. Dodatkowo ryzyko korupcyjne pozostanie na dotychczasowym wysokim poziomie. Koncesje powinny być przyznawane wyłącznie w trybie przetargowym!- przekonuje Piotr Woźniak.

Bez danych

Byłego wiceministra środowiska mocno niepokoi też zakaz przekazywania państwowej służbie geologicznej, a nawet organowi koncesyjnemu, interpretacji pozyskanych w toku prac geologicznych danych i wyników badań próbek geologicznych - uwagi na to, że wspomniane informacje stanowią własność intelektualną przedsiębiorcy.

- Zarówno ten zamiar, jak i argumentacja są zupełnie niezrozumiałe. To wypowiedzenia zaufania państwu, praktyka niespotykana nigdzie - ani w Europie, ani w USA czy Kanadzie. Złoża są od zawsze własnością państwa i ma ono nie tylko prawo, ale i obowiązek wiedzieć o nich absolutnie wszystko, od A do Z... To taka sytuacja, jakby wynająć dom i nie mieć prawa do informacji na temat tego, co się w nim dzieje - alarmuje były wiceminister. I dodaje: - Organ koncesyjny będzie przez to ślepy jak kret. W takich krajach jak Norwegia, Dania czy Holandia informacje o parametrach wierceń, prowadzonych badaniach i ich wynikach, ocenach perspektyw itp. pozyskiwane są przez służby państwowe wręcz w systemie online! - dodaje Piotr Woźniak na zakończenie swoich generalnych zastrzeżeń wobec nowych planów Ministerstwa Środowiska.

Przedstawiciele branży wydobywczej są zadowoleni z rezygnacji przez rząd z powołania NOKE, czyli publicznej spółki, która miała mieć udziały w zyskach z wydobycia - m.in. gazu łupkowego - proporcjonalne do udziału w kosztach. Czytaj więcej: Branża zadowolona z wycofania się rządu z powołania NOKE

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


OFERTY PRACY

46 516 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

WYSZUKIWARKA NIERUCHOMOŚCI

1 271 193 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

KATALOG FIRM

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

WYSZUKIWARKA PRZETARGÓW UZP

2 689 838 ofert w bazie


WYSZUKIWARKA KOMUNIKATÓW

397 664 komunikatów w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

WYSZUKIWARKA OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

467 objektów w bazie
Wyszukiwanie zaawansowane

PARTNERZY

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Giełda rolna Rynek Zdrowia Rynek aptek Puls HR Farmer
    Rynek Zdrowia Rynek Spozywczy Dla handlu Property Design Infodent24 Centrum Kreowania Liderów
    Farmer House Market Promocjada Sady Ogrody Rynek seniora Koszyk cenowy
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.