Znów będziemy płacić za gaz najwięcej w UE?

Znów będziemy płacić za gaz najwięcej w UE?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wytargowaliśmy obniżkę cen gazu od Gazpromu. Rosjanie zapowiadają już kolejną obniżkę, ale dla Zachodu. Znów za rosyjski gaz będziemy płacić najwięcej w Unii Europejskiej?

Od początku 2013 roku o 10 proc. spadną nasze rachunki za gaz - zdecydował Urząd Regulacji Energetyki. O taką obniżkę wnioskowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które targowało się z Rosją o tańszy gaz. Mniej cieszą się zakłady chemiczne, które zapłacą za gaz z PGNiG tylko o 3,3 proc. mniej. To zbyt mało, by poprawić ich konkurencyjność i rentowność. Nie ma więc co liczyć na obniżkę cen nawozów czy wzrost zatrudnienia.

Przed obniżką 1000 m sześc. gazu z Rosji kosztowało nas 575 dol., ujawnił minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Poinformował również, że PGNiG zbiło cenę "o nieco ponad 15 proc.". Czyli cena gazu ze wschodu spadnie do ok. 460-490 dol., mówili nam rozmówcy z Ministerstwa Skarbu i PGNiG, którzy chcieli zachować anonimowość.

W walce o tańszy gaz polski koncern pozywał Gazprom do arbitrażu w Sztokholmie, gdyż wcześniej rosyjski koncern nie chciał przyznać obniżek, choć bez utarczek sądowych dawał je większości koncernów z Zachodu. Polsce pomogła Komisja Europejska, która we wrześniu rozpoczęła postępowanie antymonopolowe, oskarżając Rosjan o zawyżanie cen gazu dla Europy Środkowej.

Jak długo będziemy cieszyć się obniżkami - nie wiadomo. PGNiG nie ujawniło szczegółów uzgodnień z Gazpromem. Wiadomo tylko, że cena gazu z Rosji dla Polski będzie ciągle zależna od cen ropy na świecie, tak jak przewidywał kontrakt zawarty w 1996 r. za rządów SLD-PSL i obowiązujący aż do 2022 r. Uzgodniona teraz zmiana przewiduje tylko, że cena powiązana z notowaniami ropy będzie korygowana w stosunku do giełdowych cen gazu na Zachodzie. A te są cały czas dużo niższe niż ceny w Polsce. I będą jeszcze atrakcyjniejsze.

Rosjanie szykują klientom z Europy Zachodniej kolejny prezent. Gazprom zamierza obniżyć im średnią roczną cenę surowca eksportowanego o ponad 9 proc., czyli z 400 do 370 dol. za 1000 m sześc. - powiedzieli wczoraj przedstawiciele Gazpromu agencji Reuters oraz agencji Interfax i dziennikowi "Wiedomosti" w Rosji.

Nowa cena będzie nieco niższa niż ta na niemieckich giełdach, gdzie 1000 m sześc. gazu kosztuje ok. 380 dol.

Koncern gazowy zdecydował się na kolejne opusty, bo ma problemy ze sprzedażą swojego surowca na Zachodzie. Tamtejsze firmy kupują coraz więcej taniego gazu na giełdach, gdzie handluje się surowcem dostarczanym w postaci skroplonej z Algierii i Kataru. Poza tym kryzys sprawił, że Hiszpania, a nawet Niemcy ograniczają zużycie, przerzucając się na tańszy węgiel. Na dodatek wyzwanie Gazpromowi rzucił norweski Statoil. Przed miesiącem zawarł 10-letni kontrakt z niemiecką firmą Wintershall na dostawy po niskich cenach surowca, który zaspokoi 5 proc. zapotrzebowania Niemiec.

- To zapowiedzi, a zapowiedzi różnią się nieraz od tego, co robią firmy - skomentował wczoraj doniesienia wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński.

Mimo wywalczonych obniżek polski koncern nadal będzie płacił za rosyjski gaz najwyższą cenę w UE. Jeśli Zachód otrzyma obniżkowy prezent, nasza cena będzie o 70-80 dol. przewyższać europejską średnią.

- Gazprom będzie nadal wykorzystywał różnice w cenach gazu, by dzielić państwa i firmy w Europie. Takiego scenariusza nie można wykluczyć zwłaszcza wtedy, kiedy zostaną wyciszone spory o praktyki monopolowe Gazpromu - uważa Tomasz Chmal, ekspert branży energetycznej z ośrodka analitycznego Instytut Sobieskiego.

Co robić? - Zadbać o wydobycie gazu z rodzimych złóż, dokończyć budowę terminalu w Świnoujściu do odbioru skroplonego gazu oraz połączyć Polskę z gazociągami w sąsiednich państwach UE - wylicza Chmal.

Bo jedynym lekarstwem na zakusy monopolistów jest konkurencja.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Znów będziemy płacić za gaz najwięcej w UE?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!