Żuk: specustawa ma uprościć budowę w Polsce gazoportu

Żuk: specustawa ma uprościć budowę w Polsce gazoportu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Specustawa dotycząca budowy w Polsce gazoportu ma uprościć realizację tej inwestycji w zakresie prawa budowlanego i zamówień publicznych - powiedział w środę PAP wiceminister skarbu Krzysztof Żuk.

Zapowiedział, że przygotowywany przez resort skarbu projekt specustawy trafi w lutym do uzgodnień międzyresortowych. Według planów MSP, ma on wejść w życie na początku maja br.

"Ministerstwo Skarbu jest przygotowane do rozpoczęcia prac nad projektem specustawy. W ciągu miesiąca przedstawimy przyszłą ustawę. Na czwartek w resorcie zaplanowano pierwsze robocze spotkanie w tej sprawie. Chcemy zaprosić do zespołu roboczego również przedstawicieli innych resortów oraz instytucji" - powiedział Żuk.

"Celem projektu ma być uproszczenie procedur związanych z przygotowaniem i realizacją budowy gazoportu w Świnoujściu. Chodzi o ułatwienie przepisów prawa budowlanego, związanych m.in. z wykupem gruntów oraz zamówień publicznych" - wyjaśnił.

Ocenił, że polski terminal LNG to "przedsięwzięcie publiczne oraz istotna infrastruktura z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego".

MSP będzie korzystało w przygotowaniu specustawy z rozwiązań już zawartych m.in. w ustawie o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.

Dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Prywatyzacji Mikołaj Budzanowski podkreślił w rozmowie z PAP, że projekt specustawy ma ułatwić terminową realizację gazoportu w Świnoujściu (zakładany termin to ostatni kwartał 2013 roku).

Budzanowski wyjaśnił, że średni czas budowy gazoportu trwa około 3-3,5 lat. "Pozostaje niewiele czasu na dokończenie projektu, wyłonienie wykonawcy, przeprowadzenie wszystkich istotnych procedur administracyjnych" - powiedział.

"Tu nie chodzi tylko i wyłącznie o sam terminal. Należy również wziąć pod uwagę realizację portu zewnętrznego w Świnoujściu, budowę falochronu oraz sieci przesyłowej - rozprowadzającej gaz, importowany do Świnoujścia" - powiedział Budzanowski.

"W tych wszystkich czterech obszarach musi nastąpić ułatwienie procedur administracyjnych w zakresie decyzji podejmowanych przez różne urzędy" - dodał Budzanowski.

PGNiG powołało spółkę Polskie LNG w 2007 roku w celu budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu. W sierpniu 2008 roku rząd określił projekt jako strategiczny i zdecydował o objęciu udziałów w Polskim LNG przez należący w 100 proc. do Skarbu Państwa Gaz-System. Pod koniec listopada 2008 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podjęło decyzję o sprzedaży Gaz-Systemowi 100 proc. udziałów w spółce Polskie LNG za 52 mln zł.

Powstanie terminalu LNG ma pozwolić na odbieranie w początkowym etapie 2,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie oraz przyczyni się do zwiększenia energetycznego bezpieczeństwa kraju.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Żuk: specustawa ma uprościć budowę w Polsce gazoportu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!