Żuk: sprawa lokalizacji gazoportu w Świnoujściu jest zamknięta

Żuk: sprawa lokalizacji gazoportu w Świnoujściu jest zamknięta
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sprawa lokalizacji gazoportu w Świnoujściu jest zamknięta. Nie ma żadnych zmian w naszym stanowisku w tej sprawie - powiedział wiceminister skarbu Krzysztof Żuk.

"W ramach nadzoru właścicielskiego uczestniczymy w procesie realizacji projektu budowy terminalu w Świnoujściu. Nie ma żadnych zmian w tej sprawie" - podkreślił wiceminister.

Tymczasem w czwartek wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział na konferencji prasowej w Lublinie, że sprawa lokalizacji gazoportu nie jest zamknięta.

"Są różne inicjatywy (dotyczące lokalizacji gazoportu). Kto będzie szybszy i bardziej sprawny, ten zbierze większe profity. To nie jest sprawa zamknięta" - mówił Pawlak.

Z kolei marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski powiedział w piątek, że gazoport powinien powstać w Gdańsku, a nie w Świnoujściu. Kozłowski zapowiedział w rozmowie z PAP, że w przyszłym tygodniu wystąpi do rządu z prośbą o ponowne przeanalizowanie lokalizacji inwestycji. Jego zdaniem, budowa portu w Gdańsku byłaby "trzy razy tańsza" i szybsza do zrealizowania, niż terminal w Świnoujściu.

"Ministerstwo skarbu koordynuje działania dotyczące budowy terminalu w Świnoujściu. Ten proces jest zaawansowany w sensie organizacyjno-technicznym; jest wykonywana dokumentacja. Nie ma już pola manewru - z mojego punktu widzenia - jeżeli chodzi o zmianę lokalizacji gazoportu" - powiedział Żuk.

"Ten temat z naszego punktu widzenia został zamknięty studiami analitycznymi, które zostały przygotowane wcześniej przez PricewaterhouseCoopers" - dodał wiceminister.

PGNiG powołało spółkę Polskie LNG w 2007 roku w celu budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu. W sierpniu 2008 roku rząd określił projekt jako strategiczny i zdecydował o objęciu udziałów w Polskim LNG przez należący w 100 proc. do Skarbu Państwa Gaz-System. Pod koniec listopada 2008 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podjęło decyzję o sprzedaży Gaz-Systemowi 100 proc. udziałów w spółce Polskie LNG za 52 mln zł.

Powstanie terminalu LNG ma pozwolić na odbieranie w początkowym etapie 2,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie oraz przyczyni się do zwiększenia energetycznego bezpieczeństwa kraju.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!