23 lipca rada nadzorcza EuRoPol Gaz

23 lipca rada nadzorcza EuRoPol Gaz
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

23 lipca odbędzie się posiedzenie rady nadzorczej spółki EuRoPol Gaz - operatora rurociągu jamalskiego - poinformowała w środę PAP rzeczniczka Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) Joanna Zakrzewska.

W spółce EuRoPol Gaz rosyjski koncern Gazprom i PGNiG mają po 48 proc. akcji, a pozostałe 4 proc. - Gas Trading. W radzie nadzorczej zasiadają m.in. wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew, prezes PGNiG Michał Szubski i szef Bartimpeksu Aleksander Gudzowaty.

"Nie ma jeszcze planowanego porządku tej rady, dlatego nie mogę powiedzieć, czym będzie się ona zajmowała" - powiedziała Zakrzewska.

W Warszawie we wtorek zakończyły się robocze rozmowy PGNiG z Gazpromem. Zaplanowane na dwa dni - wtorek i środę - spotkanie, toczące się na szczeblu dyrektorów, zakończyło się wcześniej.

Rzeczniczka nie podała, czego konkretnie dotyczyły rozmowy. Nie wyjaśniła także, czy spotkanie przygotowywało zaplanowane na przyszły tydzień posiedzenie rady nadzorczej. Zaznaczyła jedynie, że takie spotkania odbywają się cyklicznie od czasu powołania nowego zarządu PGNiG.

Według środowej "Gazety Wyborczej", negocjacje dotyczyły zmian w statucie EuRoPol Gazu. "GW" podała, że Rosjanom zależy na odebraniu prezesowi spółki możliwości podejmowania decyzji, których wcześniej nie rozstrzygnął cały zarząd.

Na początku czerwca wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak spotkał się w Petersburgu z prezesem rosyjskiego Gazpromu Aleksiejem Millerem. Po spotkaniu Pawlak zapewnił, że rosyjski Gazprom chce rozszerzać swoją współpracę z Polską i ma wolę zacieśniania współpracy z naszym krajem.

"Usłyszeliśmy zapewnienia, że Gazprom jest solidnym dostawcą i jest żywotnie zainteresowany, by dostawy do Polski były pewne i realizowane terminowo. Podkreślali, że ze strony Gazpromu nie było do tej pory w tym obszarze niedociągnięć i problemów" - relacjonował spotkanie Pawlak.

Jego zdaniem, tę wolę współpracy trzeba wykorzystać, by możliwie szybko porozumieć się w sprawie krótkoterminowego kontraktu na dostawę 2,5 mld sześc. gazu. Obecny kontrakt wygasa w końcu 2009 r. Pawlak zapowiadał też doprowadzenie do rozsądnego kompromisu w sprawie "EuRoPol Gazu". W jego ocenie porozumienie jest możliwe, jeśli nasza strona jasno sprecyzuje oczekiwania.

W czerwcu rząd zmienił politykę dla przemysłu gazu ziemnego i m.in. pozwolił na wydanie akcji pracownikom spółki PGNiG. Minister skarbu przez dwa lata, gdy pracownicy nie będą mogli sprzedać tych akcji, ma m.in. zabezpieczyć interesy państwa w EuRoPol Gazie.

Spółka System Gazociągów Tranzytowych EuRoPol Gaz istnieje od 1993 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 23 lipca rada nadzorcza EuRoPol Gaz

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!