60 tys. pracowników otrzyma akcje PGNiG

60 tys. pracowników otrzyma akcje PGNiG
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeszcze w tym roku pracownicy dostaną akcje PGNiG, jeżeli Ministerstwo Skarbu Państwa szybko rozpocznie proces przydziału. Krajowy potentat gazowy zaczyna odczuwać brak fachowców.

Przydział akcji pracowniczych rozpocznie się po 1 października.

- Pełnomocnicy Ministerstwa Skarbu Państwa i pracownicy domu maklerskiego w ok. 25 miejscach będą podpisywać umowy z uprawnionymi o zbyciu należnych akcji. Jeśli zajdzie potrzeba, dom maklerski będzie od razu zakładał rachunek inwestycyjny i dokonywał przelewu papierów. W sumie będziemy w stanie obsługiwać ok. 700 osób dziennie. Uprawnionych jest ok. 60 tys. Zgodnie z prawem pracownicy nie mogą ich sprzedawać przez dwa lata od ich objęcia. Uprawnieni członkowie zarządu przez trzy lata - mówi Mirosłw Szkałuba, wiceprezes zarządu PGNiG w wywiadzie dla "Gazety Prawnej".

Zgodnie z KSH wprowadzono zabezpieczenia przed przejęciem akcji pracowniczych przez wrogie podmioty.

- Kodeks spółek handlowych i ustawa o obrocie instrumentami finansowymi regulują te kwestie jednoznacznie. Skarb Państwa dał sobie trochę czasu na wypracowanie zabezpieczenia przed wrogim przejęciem pakietu akcji pracowniczych i ewentualnym blokowaniem uchwał na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy. Musi to zrobić przed upływem 2 lat. Byliśmy zobowiązani do przedstawienia trzech wariantów zabezpieczenia. Jeden to podniesienie kapitału tak, aby Skarb Państwa miał ponad 75 proc., drugi to wykup akcji pracowniczych w celu umorzenia, a trzeci - zamiana na akcje imienne - twierdzi Szkałuba.

Zmienia się struktura organizacyjna grupy PGNiG.

- Najważniejsza zmiana będzie dotyczyć handlu. Chcemy, aby obrót gazem, który jest skupiony w jednym przedsiębiorstwie w Warszawie, był rozbity na 6 oddziałów handlowych z siedzibami regionalnymi. Obszar tych oddziałów pokrywałby się z obszarami działań operatorów systemu dystrybucji. W ten sposób chcemy usprawnić przepływ informacji i dopasować strukturę do regionalnych warunków. Obecnie współpraca operatorów systemów dystrybucji z gazowniami nie jest na poziomie satysfakcjonującym zarząd. Wobec zbliżającej się liberalizacji rynku gazu musimy zwiększyć elastyczność struktury organizacyjnej firmy, tak aby stale poprawiać konkurencyjność - informuje w "Gazecie Prawnej" Szkałuba.

Wiceprezes PGNiG twierdzi, że proces restrukturyzacji spółki już się zakończył. W jego efekcie zatrudnienie w całej grupie spadło z 41 tys. do 27 tys. W tej chwili władze spółki negocjują ze związkami zawodowymi program racjonalizacji kadr. Coraz częściej zdarza się bowiem, że firma ma problem z pozyskaniem fachowców w niektórych dziedzinach. Dlatego PGNiG zdecydowała się na reaktywację programu wspierania szkół technicznych, np w Pile czy Krośnie i zamierza przygotować projekt pozyskiwania kadry z Akademii Górniczo-Hutniczej.

PGNiG jest przygotowany do konkurowania na wolnym rynku.

- Perspektywa uwolnienia rynku gazu nie jest dla nas problemem, bo mamy krajowe złoża gazowe. Musimy jednak utrzymywać nawet niewykorzystywane sieci gazowe. Ok. 25 proc. przyłączy jest nieczynnych. Na terenie jednego z zakładów gazowniczych na 6 tys. przyłączonych klientów 2 tys. to klienci, którzy nie odbierają gazu. Nasi konkurenci wchodzą w niszę, tam gdzie nam się nie opłaca lub nie jesteśmy w stanie szybko rozbudować sieci - mówi Szkałuba.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 60 tys. pracowników otrzyma akcje PGNiG

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!