XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Aleksander Gudzowaty nie żyje

Aleksander Gudzowaty nie żyje
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W czwartek rano zmarł Aleksander Gudzowaty - poinformowano PAP w sekretariacie firmy Bartimpex. Był biznesmenem, prezesem Bartimpeksu - spółki działającej na rynku gazowym, jednym z najbogatszych Polaków przełomu XX i XXI wieku.

Urodził się 22 września 1938 roku. Studia ekonomiczne ukończył na Wydziale Handlu Zagranicznego Uniwersytetu Łódzkiego z tytułem magistra ekonomii. W latach 1975-1979 był przedstawicielem w Moskwie dwóch wiodących polskich przedsiębiorstw handlu zagranicznego reprezentujących cały polski przemysł lekki.

Od 1978 do 1992 roku pracował jako dyrektor zarządzający, a później jako dyrektor naczelny PHZ Kolmex S.A., firmy specjalizującej się w branży związanej z kolejnictwem. Pracę w tej firmie zakończył w 1992 r. W tym samym roku został prezesem Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego Bartimpex S.A.

Do majątku doszedł w latach 90. XX wieku na handlu barterowym - kupował od rosyjskiego Gazpromu gaz ziemny dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w zamian za żywność i artykuły przemysłowe. Największy sukces osiągnął jako autor inżynierii finansowej, przy pomocy której likwidował polskie olbrzymie długi za gaz z Rosji w latach 1991-1993.

W 2008 z majątkiem 3,7 mld zł uplasował się na 9. miejscu na liście stu najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost" oraz na 56. miejscu na liście stu najbogatszych Europy Środkowo-Wschodniej tego samego tygodnika.

Pod koniec lat 90. Gudzowaty wszedł w konflikt z ówczesnym rządem premiera Jerzego Buzka oraz Gazpromem, największym rosyjskim koncernem energetycznym, którego nowy zarząd nie chciał respektować umów wynegocjowanych wcześniej i starał się usunąć Gudzowatego z rynku handlu gazem.

Aleksander Gudzowaty był twórcą Fundacji Crescendum Est Polonia, wspomagającej wybitnie uzdolnionych młodych artystów i naukowców. Zasiadał także w Radzie Gubernatorów Centrum Peresa dla Pokoju.

W 2009 r. Gudzowaty został uhonorowany w Nowym Jorku wyróżnieniem Anti-Defamation League za prace na rzecz obrony mniejszości narodowych.

Informację o śmierci Aleksandra Gudzowatego podało wcześniej Radio ZET.

Czytaj archiwalne rozmowy z Aleksanderm Gudzowatym na wnp.pl Aleksander Gudzowaty: ledwie uniknęliśmy dintojry

Aleksander Gudzowaty o gazie: po co nam wirtualne projekty?
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Aleksander Gudzowaty nie żyje

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!