Amerykanie sankcjami ws. Nord Stream 2 promują gaz z USA? Ekspert: to bajka

Amerykanie sankcjami ws. Nord Stream 2 promują gaz z USA? Ekspert: to bajka
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bajka o tym, że Amerykanie wykorzystują sankcje, aby promować swój gaz skroplony na rynku europejskim, dobrze się przyjęła w rosyjskich mediach - powiedział PAP ekspert ds. energetycznych Wojciech Jakóbik. Dodał, że rozprzestrzeniła się ona także w mediach zachodnich.

"Amerykański projekt sankcji mających dotknąć Nord Stream 2 to jest wstępna propozycja przedstawiona przez Senat prezydentowi Stanów Zjednoczonych" - przypomniał redaktor naczelny portalu Biznes Alert Wojciech Jakóbik.

Jakóbik zauważył, że informacja o tym, że Amerykanie wykorzystują sankcje, aby promować swój gaz skroplony na rynku europejskim, dobrze się przyjęła w rosyjskich mediach. Stwierdził jednak, że to "bajka". "Nie ma ona nic wspólnego z prawdą" - oświadczył, ale zauważył też, że jest to "bajka", która rozprzestrzeniła się także w mediach zachodnich.

Jak powiedział Jakóbik, "Senat proponuje, aby Donald Trump rozważył objęcie sankcjami firm, które współpracują przy projekcie Nord Stream 2". Ekspert przekonywał, że ten gazociąg z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie może zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu Unii Europejskiej. Także - jak mówił - planom dywersyfikacji dostaw, których częścią jest terminal LNG w Świnoujściu. "Także rozwojowi rynku i rentowności tego typu projektów jak terminal, a także planowany przez Polaków korytarz norweski, bo dostawy z Nord Stream 2 będą walczyć o tych samych klientów" - powiedział.

Zdaniem eksperta Donald Trump "może w przyszłości skorzystać z tego narzędzia, ponieważ nie hamuje go zależność od rosyjskiego gazu". Jakóbik zauważył, że protesty w Europie nawet wobec samej możliwości wprowadzenia sankcji dotykających Nord Stream 2 pokazują skalę zależności od rosyjskiego gazu.

"To widać właśnie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Niemiec, które rozdziera szaty nad samą propozycją, nierozstrzygniętą jeszcze, wprowadzenia amerykańskich sankcji" - stwierdził i dodał: "Okazuje się, że w sytuacji, kiedy chodzi o egoistyczny interes kilku niemieckich firm, które chcą po prostu taniego gazu z Rosji, to niemiecka dyplomacja zrzuca maskę bezstronnego arbitra".

Rozmówca PAP jest zdania, że niemiecka dyplomacja rozkłada parasol polityczny nad projektem Nord Stream 2. "To dowodzi przede wszystkim, że wbrew narracji Gazpromu i części zachodniej opinii publicznej Nord Stream 2 to jest projekt polityczny. I że Gazprom dzięki wpływom gazowym uzyskał wpływ Kremla na politykę państw zachodnich, które stały się adwokatami jego projektu" - stwierdził. Jakóbik ocenił, że Amerykanie mogą zablokować ten trend.

W połowie czerwca Senat USA zadecydował o nowych sankcjach przeciwko Rosji. Projekt ustawy przewiduje m.in. kary dla firm europejskich współpracujących z rosyjskimi koncernami w takich sektorach rosyjskiej gospodarki jak górnictwo, hutnictwo, żegluga, koleje i energetyka. To może uderzyć w niemieckie koncerny współpracujące z Gazpromem przy budowie gazociągu Nord Stream 2.

Senacka ustawa wymaga zatwierdzenia przez Izbę Reprezentantów i prezydenta USA.

Przewodniczący Izby Reprezentantów Paul Ryan oświadczył pod koniec czerwca, że Senat pracuje już nad korektą ustawy, bo jest ona niezgodna z konstytucją w związku z tym, że wszystkie kroki dotyczące dochodów muszą być inicjowane przez Izbę Reprezentantów.

Senat USA pierwotną wersję przyjął miażdżącą większością głosów. Ustawa zobowiązywała administrację Trumpa także do przeprowadzenia konsultacji i uzyskania aprobaty Kongresu przed ewentualnym zniesieniem bądź złagodzeniem sankcji wobec Rosji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!