Australia zdetronizuje Katar na pozycji największego producenta LNG. Polskie firmy już działają

Australia zdetronizuje Katar na pozycji największego producenta LNG. Polskie firmy już działają
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spodziewamy się, że w przyszłym roku, najdalej za dwa lata, Australia zdetronizuje Katar na pozycji największego producenta LNG na świecie. Nasi australijscy partnerzy dostrzegają atrakcyjność współpracy z Polską - ocenił prezes Polskiego LNG Paweł Jakubowski.

  • Obecnie Australia jest drugim producentem LNG na świecie.
  • Polskie LNG, spółka zarządzająca terminalem w Świnoujściu, oraz jej spółka matka Gaz System, współpracę z Australijczykami nawiązały już w ub. roku.

- Spodziewamy się, że w przyszłym roku Australia przegoni lidera i zdetronizuje Katar na pozycji największego producenta LNG na świecie. W tej chwili jest tam olbrzymia ilość projektów LNG, zarówno wydobywczych jak i skraplających. Jeśli Australia nadal będzie podążać tą drogą - a nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić, zakładamy, że to właśnie w Australii będzie bił puls tego biznesu - powiedział Jakubowski.

Polskie LNG, spółka zarządzająca terminalem w Świnoujściu, oraz jej spółka matka Gaz System, współpracę z Australijczykami nawiązały już w ub. roku. W listopadzie 2017 r. Grupa Kapitałowa Gaz System oraz Australijska Komisja Handlowa (Austrade) zorganizowały w Warszawie konferencję "Focus on gas: linking Australia and Central & Eastern Europe". W wydarzeniu wzięły udział australijskie i polskie firmy działające w branży gazowniczej. Gaz-System, który wraz ze swym duńskim odpowiednikiem firmą Energinet.dk odpowiada za budowę połączenia Baltic Pipe, poinformował wtedy o nawiązaniu współpracy z australijską firmą SEA, specjalizującą się w doradztwie dla sektora wydobycia gazu i ropy z szelfów mórz i oceanów, jak również dostarczającą technologię w projektach podwodnych rurociągów i kabli. W marcu br. przedstawiciele Grupy uczestniczyli z kolei w konferencji "Australasian Oil & Gas Exhibition & Conference" w Perth.

Spółka Polskie LNG rozpoczęła wówczas rozmowy, które zaowocowały ostatecznie podpisaniem porozumienia o współpracy z Uniwersytetem Australii Zachodniej podczas Polsko - Australijskiego Forum Energetycznego, które odbyło się w sierpniu br. Zakłada ono regularną współpracę między stronami, umożliwia partnerstwo w obszarze rozwoju technologii dla rynku LNG, nauki i innowacji. - To kolejny krok w kierunku współpracy z Australijczykami - zaznaczył Jakubowski.

Jak podkreślił, Uniwersytet Zachodniej Australii to jeden z najważniejszych światowych ośrodków w obszarze badań, rozwoju i innowacji LNG. Bardzo ściśle współpracuje z nim np. globalny potentat LNG, amerykański Chevron.

- To ważny światowy ośrodek, w którym zlokalizowane są laboratoria LNG, gdzie - pod przewodnictwem prof. Erica Maya, z którym mamy bezpośredni kontakt - prowadzone są badania w obszarze inżynierii LNG, zmierzające do wdrażania na skalę przemysłową rozwiązań w zakresie technologii wykorzystujących skroplony gaz ziemny. Zakładamy, że globalne firmy z branży LNG będą jeszcze mocniej inwestowały w sektor badań i rozwoju. Jeśli chcemy używać najlepszych dostępnych technologii, najlepszych rozwiązań musimy współpracować z najlepszymi - podkreślił prezes Polskiego LNG.

- Nasi australijscy partnerzy są bardzo otwarci i dostrzegają atrakcyjność współpracy z Polskim LNG, terminalem w Świnoujściu i Polską. Chcemy ten kontakt maksymalnie wykorzystać - dodał.

Paweł Jakubowski zauważył, że w Polsce - jak dotąd - nie prowadzi się szeroko zakrojonych badań z zakresu kriogeniki i LNG.

- Niewykluczone, że doprowadzimy do jakiejś trwałej współpracy między polskimi uczelniami, a uczelnią z którą współpracujemy. Niewykluczone, że będziemy w stanie implementować australijskie rozwiązania na rynek wyższych uczelni w Polsce i być może - o ile znajdą się możliwości - pokusimy się o to, by takie laboratoria funkcjonowały i u nas. O ile oczywiście będzie zainteresowanie ze strony wyższych uczelni w Polsce - zastrzegł.

Jego zdaniem warto szukać rozwiązań w obszarze współpracy naukowej, bo - jak podkreśla - jest ogromne zainteresowanie rynkiem LNG, a Polska ze swej strony posiada "bardzo zdolną kadrę akademicką", która świetnie nadawałaby się do pracy w obszarze, w którym trzeba myśleć "bardzo innowacyjnie".

- Spróbujemy poszukać takiego rozwiązania, które każda ze stron będzie w stanie zaakceptować. To się oczywiście wiąże z nakładami, dlatego trzeba mieć zidentyfikowane potrzeby. Możemy być takim parterem z biznesu - zadeklarował prezes Polskiego LNG.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Australia zdetronizuje Katar na pozycji największego producenta LNG. Polskie firmy już działają

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!