XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

B. prezesi PGNiG: umowa ws. dostaw LNG ważnym krokiem w kierunku dywersyfikacji

B. prezesi PGNiG: umowa ws. dostaw LNG ważnym krokiem w kierunku dywersyfikacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Umowa na dostawy skroplonego gazu ziemnego z Kataru jest istotnym krokiem w kierunku dywersyfikacji dostaw gazu do Polski - ocenili b. prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Andrzej Lipko oraz b. wiceprezes Piotr Woźniak. We wtorek PGNiG podpisało z Qatargas Operating Company Ltd. umowę ramową na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG).

W opinii byłego ministra gospodarki, b. wiceprezesa PGNiG Piotra Woźniaka, umowa "w znacznym stopniu posuwa nas do przodu, jeśli chodzi o dywersyfikację gazu". "Dobrze, że podpisano umowę ramową. Powinniśmy się teraz szybko spodziewać podpisania faktycznej umowy handlowej. Trzeba pamiętać, że konkurencja nie śpi" - powiedział PAP Woźniak.

Również na dywersyfikację wskazał były szef PGNiG Andrzej Lipko. "Umowa ta da nam pewność zaopatrywania krajowego rynku w gaz ziemny nie tylko z kierunku wschodniego, mam tu na myśli rosyjski Gazprom. Chodzi o bezpieczeństwo dostaw tego surowca dla Polski. Jest to istotny krok w kierunku dywersyfikacji gazu" - powiedział PAP Lipko.

Jak podkreślił, budowa terminalu, przez który będzie dostarczany gaz, pozwoli uniknąć sytuacji, "jakie nas dotknęły, kiedy wstrzymano dostawy gazu m.in. z Ukrainy". Na początku stycznia rosyjski Gazprom całkowicie wstrzymał dostawy gazu ziemnego w kierunku granicy z Ukrainą.

Jak poinformowało we wtorek w komunikacie PGNiG, "umowa określa ogólne zasady, w oparciu o które będzie realizowana współpraca w zakresie długoterminowych dostaw LNG. PGNiG i Qatargas ustaliły, iż dostawy LNG będą realizowane od 2014 roku przez okres 20 lat w wysokości ok. 1 mln ton LNG rocznie".

Cytowany w komunikacie prezes PGNiG Michał Szubski uważa, że dostawy LNG to jeden z najważniejszych kroków na drodze do dywersyfikacji dostaw gazu. "Ponadto LNG odgrywa kluczową rolę w rozwijaniu współpracy w innych obszarach łańcucha budowy wartości firmy. Umowa Ramowa otwiera przed Katarem i Polską nowe możliwości współpracy" - powiedział.

PGNiG i Qatargas prowadzą rozmowy w celu sfinalizowania kontraktu handlowego. Podpisanie kontraktu jest planowane po zapewnieniu, że będą spełnione techniczne warunki umożliwiające odbiór dostaw LNG.

Zgodnie z zapowiedziami resortu skarbu, terminal odbierający skroplony gaz w Świnoujściu może być gotowy w 2014 roku. Faza projektowa inwestycji ma zostać zakończona do maja 2009 roku. Powstanie terminalu LNG pozwoli na odbieranie w początkowym etapie 2,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie oraz przyczyni się do zwiększenia energetycznego bezpieczeństwa kraju.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: B. prezesi PGNiG: umowa ws. dostaw LNG ważnym krokiem w kierunku dywersyfikacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!