Bałtycka rura Gazpromu grzęźnie w problemach

 Bałtycka rura Gazpromu grzęźnie w problemach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czarne chmury nad rurą Nord Stream, która pod dnem Bałtyku ma dostarczać rosyjski gaz do Niemiec. Gazprom popada w tarapaty finansowe, a Szwedzi i Finowie zgłaszają zastrzeżenia do inwestycji - pisze "Gazeta Wyborcza".

Kryzys finansowy na świecie nie stanowi przeszkody dla budowy pod dnem Bałtyku rury Nord Stream, która omijając Polskę ma pompować rosyjski gaz wprost do Niemiec - zapewnili w ostatni wtorek inwestorzy gazociągu. "Projekt jest ciągle atrakcyjny dla pożyczkodawców, bo ma mocne poparcie od akcjonariuszy Nord Stream" - napisano w komunikacie konsorcjum.

Wkrótce po ogłoszeniu tego komunikatu okazało się, że kryzys finansowy coraz mocniej bije w Gazprom - głównego akcjonariusza Nord Stream. W piątek kurs akcji Gazpromu na moskiewskiej giełdzie RTS spadł prawie o 22 proc. Giełdowa wartość koncernu stopniała do 68,6 mld dol., tymczasem koszty budowy rury przez Bałtyk szacuje się na 20 mld dol.

Powstała też dziura w budżecie Gazpromu na ten rok - ujawnił dziennik "Wiedomosti". Koncern zaplanował 2 mld dol. dochodów ze sprzedaży w ofercie publicznej akcji banku Gazprombank. Z powodu kryzysu oferty publicznej banku nie będzie ani w tym roku, ani w przyszłym - zapowiedział wiceprezes Gazprombanku Aleksander Sobol.

Przedstawiciele Gazpromu nie komentują, skąd wezmą brakujące pieniądze, a pożyczyć obecnie 2 mld dol. byłoby wielką sztuką nawet dla Gazpromu.- uważają rosyjscy analitycy. Przekonał się już o tym wielki rosyjski koncern energetyczny InterRAO, który szukał pieniędzy w Londynie. - Rozmawialiśmy ze wszystkimi wielkimi bankami i usłyszeliśmy, że w tym roku nie będzie już pożyczek dla rosyjskich spółek - powiedział w ostatni czwartek Aleksander Nikitin z zarządu InterRAO.

Nie ustają też protesty przeciwników Nord Stream w państwach skandynawskich. Dotąd konsorcjum nie przedstawiło kompletnej dokumentacji do oceny wpływu inwestycji na środowisko i nie spełniło warunków do wydania na nią zgody - uważają władze Szwecji. W październiku Nord Stream przekazało dokumenty o wpływie inwestycji na szwedzkich wodach. "Rząd chciał jednak otrzymać opracowanie prezentujące ekologiczne konsekwencje ułożenia rury na całym jej przebiegu od Rosji do Niemiec, jak też ocenę tras alternatywnych" - przypomina szwedzki minister ochrony środowiska Andreas Carlgren w komunikacie cytowanym przez PAP. Sztokholm już na początku roku zapowiedział, że dopóki Nord Stream nie złoży kompletnej dokumentacji, wniosek konsorcjum o zgodę na inwestycję nie będzie rozważany.

Układanie bałtyckiej rury mogą też pokrzyżować fińscy przedsiębiorcy. Chcą oni poszukiwać surowców w najwęższej części Zatoki Fińskiej, na trasie gazociągu. Swój wniosek Finowie złożyli w sierpniu i ma być rozpatrzony pod koniec listopada. Jeśli przedsiębiorcy dostaną zgodę na badanie dna Bałtyku, to mogą zablokować budowę rury na tym terenie. - W sprawach eksploatacji dna morskiego liczy się to, kto pierwszy złoży wniosek. Nord Stream jest ciągle w fazie studium ekologicznego, zgody na układanie rury nie ma - powiedział dziennikowi "Nowyje Izwiestia" prawnik Kari Silvennoinen, który reprezentuje przedsiębiorców. Zdaniem rosyjskiej gazety za grupą przedsiębiorców, którzy chcą zablokować gazociąg, stoją przedstawiciele organizacji zrzeszającej uchodźców z Karelii - części Finlandii anektowanej przez Związek Radziecki po II wojnie światowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bałtycka rura Gazpromu grzęźnie w problemach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!