XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Bardzo realna budowa drugiej nitki gazociągu jamalskiego

Bardzo realna budowa drugiej nitki gazociągu jamalskiego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak ocenił jako "bardzo realne" budowę drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa.

"To jest najtańszy sposób na dość istotne zwiększenie przesyłu gazu z Rosji do Europy Zachodniej. Jest przygotowany teren, jest gotowa infrastruktura przesyłowa, cała infrastruktura techniczna, tylko trzeba zakopać drugą nitkę gazociągu" - powiedział w poniedziałek Pawlak na konferencji prasowej w Białymstoku.

Dodał, że druga nitka tego gazociągu to obecnie także najbardziej efektywny projekt w tym zakresie. Według niego podczas ostatnich rozmów ze stroną rosyjską w Warszawie "widać było w tym zakresie wydaje się bardzo wyraźnie sygnały do gotowości zrealizowania tego projektu".

Magistralę Jamał-Europa oddano do użytku w roku 1999. Liczy 2 tys. km i przebiega z Rosji przez Białoruś i Polskę do Niemiec. Jest obliczona na tłoczenie 33 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Druga nitka jamalskiej rury miała być ułożona do końca 2001, a potem do 2010 roku, jednak ze względu na zaangażowanie Rosji w budowę gazociągu Nord Stream (po dnie Bałtyku, z ominięciem Polski) nie zaczęto jej nawet projektować.

Pawlak powiedział także, że są projekty importu z Białorusi oleju napędowego, bo jest do tego infrastruktura przesyłowa. Była o tym m.in. mowa podczas wizyty wicepremiera Pawlaka w Mińsku kilka tygodni temu. Miałyby się tym zajmować przede wszystkim firmy kontrolowane przez państwo. "Były rozmowy z Orlenem i Lotosem" - dodał Pawlak.

Strona polska jest też zainteresowana kupnem energii elektrycznej z Białorusi. Pawlak rozmawiał o tym również w Mińsku. Chodzi m.in. o wykorzystanie i rekonstrukcję linii przesyłowej Roś - Białystok.

"Patrząc na to z punktu widzenia całkowitego bilansu energetycznego, te możliwości są gdzieś poniżej 5 proc. ogólnej mocy, która funkcjonuje w polskim systemie, więc nie mają charakteru, który by przesądzał o stabilności czy sytuacji całego systemu, ale mogą być bardzo dobrym uzupełnieniem z punktu widzenia dostaw na lokalny rynek" - powiedział Pawlak.

Chodzi np. o graniczące z Białorusią województwo podlaskie. Dodał, że trzeba wykorzystywać możliwości transgranicznego zakupu energii i ta współpraca energetyczna jest "dość perspektywiczna".

Pawlak mówił też, że warto, by polskie firmy wzięły czynny udział w przygotowywanej na Białorusi prywatyzacji tamtejszych przedsiębiorstw. Przekonywał, że z gospodarczego punktu widzenia to sytuacja dużo bardziej stabilna, w porównaniu np. z Ukrainą. Uważa, że polskie firmy powinny to dobrze wykorzystać.

Pawlak przypomniał, że od pierwszej połowy 2008 roku nastąpiło "odmrożenie" politycznych i gospodarczych relacji z Białorusią, te kontakty się poprawiły.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bardzo realna budowa drugiej nitki gazociągu jamalskiego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!