XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Berlin chce zapewnić monopol Gazpromu

Berlin chce zapewnić monopol Gazpromu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Władze Niemiec dały Gazpromowi na 22 lata monopol na gazociąg, który ma transportować do Europy Środkowej rosyjski surowiec dostarczany Gazociągiem Północnym przez Bałtyk

Berlin chce stworzyć Gazpromowi cieplarniane warunki do sprzedaży w Europie Środkowej surowca z Gazociągu Północnego - pisze "Gazeta Wyborcza". Niemiecka Federalna Agencji Sieci (Bundesnetz Agentur) podjęła decyzję bez precedensu, przyznając monopol na tranzyt rosyjskiego gazu do Czech. W jaki sposób?

Bałtycka rura dotrze do brzegu Niemiec na terenie dawnej elektrowni atomowej Lubmin w pobliżu Szczecina. Dalej rosyjski gaz popłynie lądowymi odnogami. Pierwszą i większą z nich o nazwie OPAL zaplanowano wzdłuż polskiej granicy do Czech. Mniejsza o nazwie NEL idzie na Zachód, do istniejącej już sieci gazociągów pod Hamburgiem prowadzących do państw Beneluksu, Wlk. Brytanii i Danii.

Kontrolę nad lądowymi odnogami Nord Stream ma firma z grupy Wingas. To niemiecka spółka gazownicza, w której prawie 50 proc. akcji ma Gazprom, a resztę koncern chemiczny BASF.

W UE firmy handlujące gazem mają prawo transportować go rurami konkurentów. Nazywa się to "prawem dostępu stron trzecich" (TPA). Odstąpić od tego prawa, czyli ograniczyć konkurencję, można tylko wyjątkowo - np. w nowych rurach, które mają dostarczać gaz z nowych źródeł i zwiększą konkurencję.

Ograniczyć konkurencji Federalna Agencja Sieci nie zgodziła się w odnodze Nord Stream na Zachód. Niemiecki urząd zgodził się jednak na to w OPAL, odnodze wzdłuż polskiej granicy. Uzasadnienie jest zaskakujące. Agencja uznała, że OPAL to tzw. interkonektor, czyli łącznik między gazociągami w Niemczech i Czechach.

Zgodnie z decyzją niemieckiego urzędu konkurencja nie będzie miała dostępu do potencjału tej rury, zarezerwowanego do tranzytu do Czech. Opłaty za taki tranzyt mogą także przekraczać limit przewidziany w niemieckim prawie, które ogranicza zysk firm gazociągowych do 9 proc. Konkurencja będzie się mogła ubiegać w OPAL o dostęp tylko do mocy przesyłowych przewidzianych dla dostaw na niemiecki rynek lub ewentualnego tranzytu z Czech. W tych przypadkach opłaty za transport będą regulować niemieckie przepisy.

Wingas ma 80 proc. udziałów OPAL i zgodnie z decyzją niemieckiego urzędu może zarezerwować taki właśnie potencjał rury, nie dopuszczając konkurencji. Ale niemiecka spółka odstąpiła już ten potencjał w OPAL Gazpromowi - poinformował dziennik "Kommiersant", powołując się na prezesa Wingas Rainera Seele. Nie skomentował nam tego rzecznik Wingas Nicholas Neu.

Po decyzji Federalnej Agencji Sieci takie porozumienie gwarantuje Rosjanom do 2035 r. monopol na dostawy z Nord Stream do Europy Środkowej. Ale decyzję Berlina musi jeszcze przypieczętować Komisja Europejska, która dotąd była wrogiem ograniczania konkurencji w gazociągach. - To będzie test dla Brukseli, bo o odstępstwo od TPA zabiegają także inne firmy - podkreśla wysokiej rangi urzędnik polskiego Ministerstwa Gospodarki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Berlin chce zapewnić monopol Gazpromu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!