Bliżej liberalizacji rosyjskiego eksportu LNG

Bliżej liberalizacji rosyjskiego eksportu LNG
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosyjski rząd wniósł do Dumy Państwowej projekt ustawy o liberalizacji eksportu skroplonego gazu ziemnego - podała rosyjska agencja informacji gospodarczej Prime.

Według informacji źródła agencji, dokument został wniesiony do rosyjskiej Dumy Państwowej w środę wieczorem.

Planuje się, że prawo eksportu gazu skroplonego otrzymają koncerny, których licencje (według stanu na 1 stycznia 2013 roku) uwzględniają budowę fabryki LNG. Ponadto te spółki, w których udział państwa wynosi ponad 50 proc. - chodzi o inwestorów zagospodarowujących złoża w granicach morskich wód krajowych, mórz terytorialnych i szelfu kontynentalnego, w tym na obszarze Morza Czarnego i Morza Azowskiego.

W ten sposób samodzielnym eksporterem LNG może zostać niezależny koncern Novatek, który rozwija projekt Jamał LNG, a także Rosnieft i Gazprom mające fabryki LNG.

30 października tego roku rząd Rosji przyjął projekt ustawy, która częściowo znosi monopol Gazpromu na eksport gazu, zezwalając innym firmom samodzielnie eksportować LNG.

"Chodzi o częściową liberalizację eksportu. Proponuje się przyznać prawo eksportu tego gazu nie tylko Gazpromowi, ale także innym firmom z tej branży, które spełniają odpowiednie kryteria" - powiedział premier Rosji Dmitrij Miedwiediew, cytowany wcześniej przez Interfax.

Rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak powiedział z kolei, że po wejściu w życie ustawy resort, którym kieruje nie będzie koordynował projektów budowy fabryk LNG i kierunków eksportu tego paliwa. Podkreślił, że projekt ustawy przewiduje jedynie przedstawienie przez spółki do Ministerstwa Energetyki informacji o planowanych projektach, kierunkach dostaw, terminach i kontrahentach. Szczegółowa lista działań, o których niezależni dostawcy paliwa będą musieli informować resort, zostanie zatwierdzona w osobnym akcie prawnym.

Aleksander Nowak dodał, że do 2030 roku coroczne światowe zużycie gazu ma wzrastać o 0,9 proc. Przy tym tempo wzrostu zużycia LNG wyniesie około 4-5 proc. rocznie. W ten sposób do 2030 roku światowe zużycie LNG wyniesie około 480 mln ton. Dzięki przyjęciu ustawy o liberalizacji eksportu LNG, produkcja gazu skroplonego w Rosji wzrośnie do 35-40 mln ton do 2020 roku. Z kolei do 2030 roku wzrośnie do 70-80 mln ton z obecnych 10 mln ton gazu skroplonego produkowanego na Sachalinie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bliżej liberalizacji rosyjskiego eksportu LNG

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!