XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Bułgaria ponowi przetarg na budowę odcinka Tureckiego Potoku

Bułgaria ponowi przetarg na budowę odcinka Tureckiego Potoku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przetarg na budowę bułgarskiego odcinka gazociągu Turecki Potok będzie wznowiony. Spółka Atomenergoremont, która w połowie lutego złożyła skargę proceduralną do urzędu antymonopolowego, wycofała ją, nie podając przyczyn.

Skargę wycofano dwa dni po jej złożeniu, poinformowała w poniedziałek Komisja Obrony Konkurencji, jak oficjalnie nazywa się urząd antymonopolowy, dodając, że postępowanie w sprawie zostało umorzone i procedura będzie kontynuowana.

Skarga, a wcześniej samo dopuszczenie do udziału w przetargu firmy Atomenergoremont wzbudziło zdziwienie ekspertów, gdyż spółka z Kozłoduju specjalizuje się w naprawie oraz montażu maszyn i urządzeń i nie ma żadnego doświadczenia w budowie gazociągów. Złożyła ona skargę na dzień przed upływem terminu składania ofert udziału w przetargu i wycofała ją dzień po upływie, co spowodowało pewną zwłokę. Pojawiały się opinie, że skarga mogła mieć na celu wstrzymanie procedury i zakłócenie projektu budowy bułgarskiego przedłużenia Tureckiego Potoku do Serbii i dalej do Węgier i na Słowację, przeciw któremu opowiadają się m.in. Stany Zjednoczone.

Chodzi o wybór inwestora do budowy 474-kilometrowego odcinka przez terytorium Bułgarii - od granicy z Turcją do granicy z Serbią - którego koszt szacowany jest na 2,86 mld lewów (1,43 mld euro) bez VAT.

Bułgarska nitka Tureckiego Potoku włącza do gazociągu m.in. ośrodek dystrybucji gazu (hub Bałkan) w okolicach Warny, do którego ma płynąć gaz z Rosji, regionu Morza Kaspijskiego oraz z terminala LNG w greckim Aleksandrupoli, gdzie Bułgaria ma zainwestować, nabywając 20 proc. udziałów.

W Aleksandrupoli ma powstać interkonektor łączący Bułgarię z Grecją, będący ważnym ogniwem Południowego Korytarza Gazowego. Hub Bałkan ma zapewniać gaz dla bułgarskiej nitki Tureckiego Potoku .

Prace nad budową interkonektora rozpoczną się w czerwcu, a powinny zakończyć się w 2020 r. W końcu 2020 r. ma być uruchomione przedłużenie Tureckiego Potoku przez terytorium Bułgarii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bułgaria ponowi przetarg na budowę odcinka Tureckiego Potoku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!