XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Bułgartransgaz ogłosił przetarg na budowę bułgarskiej nitki Tureckiego Potoku

Bułgartransgaz ogłosił przetarg na budowę bułgarskiej nitki Tureckiego Potoku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Operator gazowy Bułgartransgaz ogłosił przetarg na wykonawcę gazociągu Turecki Potok przez terytorium Bułgarii od granicy z Turcją do granicy z Serbią. Koszt budowy nitki o długości 470 km ma wynieść 2,2 mld lewów (1,1 mld euro).

  • Operator gazowy Bułgartransgaz ogłosił przetarg na wykonawcę gazociągu Turecki Potok przez terytorium Bułgarii od granicy z Turcją do granicy z Serbią.
  • Koszt budowy nitki o długości 470 km ma wynieść 2,2 mld lewów (1,1 mld euro)
  • Większość mocy przepustowych przyszłej nitki zamierza zarezerwować Gazprom Export.

Koszt całej inwestycji, wraz ze stacjami kompresorowymi, szacowany jest na 2,8 mld lewów (1,4 mld euro). Środki na budowę mają pochodzić z zaciągniętych kredytów.

zobacz też: Turecki Potok może sięgnąć do Bułgarii

Jednocześnie ogłoszono trzeci etap przetargu na tranzyt gazu. Według Bułgartransgazu w pierwszych dwóch etapach zainteresowanie wyraziło pięć przedsiębiorstw, w tym Gazprom Export i Bułgargaz. Bułgarski operator nie podał nazw pozostałych trzech uczestników przetargu, powołując się na klauzulę poufności.

zobacz też: Rosja może przedłużyć Turecki Potok na Węgry

Oferty w trzeciej turze konkursu będą wiążące. Według reguł ustalonych przez bułgarskiego operatora opłaty za tranzyt gazu powinny zagwarantować Bułgartransgazowi roczne przychody w wysokości 329 mln lewów (ok. 165 mln euro).

Operator zachował stopę zwrotu 8,86 proc., mimo że w środę na konferencji prasowej w Sofii Gazprom Export ocenił ją jako zbyt wysoką i zaapelował o jej obniżenie. Według szefa wydziału logistyki Gazprom Exportu, Dmitrija Graczowa, niższa stopa zwrotu pozwoli zwiększyć atrakcyjność projektu dla potencjalnych inwestorów i przedsiębiorstwa tranzytowe. Przy niższych kosztach przesyłu Bułgartransgaz mógłby przyciągnąć większą liczbę firm tranzytowych - ocenił Graczow.

Bułgaria jest w tym zainteresowana, mając na uwadze, że częścią bułgarskiej nitki Tureckiego Potoku ma stać się planowany przez władze bułgarskie hub gazowy pod Warną. Według planów Bułgarii przez niego ma płynąć gaz z Rumunii, Azerbejdżanu (przez Turcję), z terminalu LNG w greckim porcie Aleksandrupoli, w którym Bułgaria planuje nabyć 20 proc. udziałów.

Większość mocy przepustowych przyszłej nitki zamierza zarezerwować Gazprom Export.

Budowa przedłużenia Tureckiego Potoku (Turkish Stream) przez Bułgarię stała się częścią znowelizowanej trzy tygodnie temu strategii energetycznej kraju do 2020 roku, mającą na celu zachowanie statusu Bułgarii jako bałkańskiego ośrodka dystrybucji gazu. Status byłby zagrożony po uruchomieniu Tureckiego Potoku i wstrzymaniu tranzytu rosyjskiego gazu obecną trasą przez Ukrainę, Rumunię i Bułgarię do Turcji. Obecnie wielkość tranzytu gazu przez Bułgarię do Turcji szacuje się na 15 mld metrów sześciennych.

Nitka prowadząca przez Bułgarię miałaby przepustowość 15,75 mld metrów sześciennych gazu rocznie, czyli czterokrotnie mniej niż przepustowość gazociągu South Stream, który miał połączyć Rosję i Bułgarię. W 2014 roku Sofia zrezygnowała z tego gazociągu, który nie był zgodny z wymogami UE i normami trzeciego pakietu energetycznego.

Według obecnych planów Tureckim Potokiem i jego bułgarską nitką gaz ma popłynąć do Bułgarii i Serbii od 2020 roku, na Węgry - rok później, a na Słowację - w drugiej połowie 2022 roku.


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bułgartransgaz ogłosił przetarg na budowę bułgarskiej nitki Tureckiego Potoku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!