XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Buzek: Czy Polsce potrzebny terminal LNG?

Buzek: Czy Polsce potrzebny terminal LNG?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zdaniem byłego premiera Jerzego Buzka trzeba się zastanowić, czy Polsce jest jednocześnie potrzebny terminal LNG i gazociąg Baltic Pipe, doprowadzający do Polski skandynawski gaz

B. premier, obecnie europoseł PO, powiedział, że choć popiera plany dywersyfikacji dostaw paliw do Polski, to inwestycje, które prowadzą spółki, powinny być "sensowne ekonomicznie". "Trzeba sprawdzić, czy nam jest jednocześnie potrzebny gazociąg ze złóż skandynawskich i terminal na ciekły gaz" - stwierdził Buzek.

Gazociąg Baltic Pipe ma połączyć polski system przesyłowy gazu z systemami skandynawskimi.

Były premier dodał, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), które przez spółkę Polskie LNG zamierza zbudować w Świnoujściu terminal na skroplony gaz, nadal nie podpisało kontraktów na dostawy gazu. "Po co więc budować terminal, skoro nie ma do niego gazu, albo będzie za wiele lat" - powiedział.

Jego zdaniem, w swoich wysiłkach w dbałość o bezpieczeństwo energetyczne kraju Polska powinna skoncentrować się na energii elektrycznej.
"Nie bagatelizuję gazu, ale dziś jest ważniejsze czy w Polsce będzie prąd, czy będą mogły produkować cementownie, huty i cały przemysł" - dodał Buzek.

Jego zdaniem trzeba "stopniowo zabierać się do tego, by w 2020 r. w Polsce powstała elektrownia atomowa o mocy ok. 2000 MW". Jednak - jak podkreślił - taka siłownia zapewni jedynie 8 proc. zapotrzebowania na prąd. Nawet gdyby powstały dwie elektrownie, to pokryłyby one ok. 15 proc. zapotrzebowania.

Dodał, że choć koniecznie należy rozwijać energetykę odnawialną, to podstawowym paliwem polskiej energetyki musi pozostać węgiel. "Natychmiast musimy zabrać się do poważnego wysiłku technologicznego, który jest +oczkiem w głowie+ Unii Europejskiej i zacząć pracować nad czystymi technologiami węglowymi" - zaznaczył.

Jego zdaniem, polska nauka i polski przemysł powinny zacząć wykorzystywać pieniądze, które m.in. na ten cel przeznacza UE. Jak zaznaczył, w VII programie ramowym jest 54 mld euro przeznaczonych na badania i innowacje.

Buzek, który jest członkiem Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE powiedział, że energetyka "urosła w ostatnim czasie do problemu +numer 1+ nie tylko w Polsce i UE, ale na całym świecie".

B. premier przypomniał, że PE dyskutuje nad tzw. trzecim pakietem energetycznym, którego celem jest takie uzupełnienie istniejących regulacji, by zapewnić bezpieczeństwo, konkurencyjność i sprawne działanie wewnętrznego rynku energii w UE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Buzek: Czy Polsce potrzebny terminal LNG?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!