Chorwacja buduje terminal LNG. Szuka wykonawców

Chorwacja buduje terminal LNG. Szuka wykonawców
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Chorwacka państwowa spółka LNG Hrvatska opublikowała zaproszenia do składania ofert w przetargu na dostawę pływającego terminala LNG oraz budowę urządzeń naziemnych na wyspie Krk. Chorwacki terminal LNG ma być zakończeniem gazowego korytarza Północ-Południe.

  • Pierwsze z zaproszeń dotyczy ofert na dostawę FSRU (Floating Storage&Regasification Unit - pływający terminal regazyfikacyjny) oraz dodatkowych usług operowania jednostką i jej serwisowania.
  • W drugim zaproszeniu LNG Hrvatska oczekuje ofert na zaprojektowanie i budowę odpowiedniego nabrzeża, gazociągu łączącego terminal z lądem, oraz niezbędnych instalacji na samym lądzie.
  • W obydwu przypadkach termin składania ofert upływa 29 września.

Zgodnie z aktualnym harmonogramem terminal powinien ruszyć na początku 2020 r. Ma mieć zdolność regazyfikacji na poziomie 2,6 mld m sześc. gazu rocznie. Koszt budowy całego projektu LNG na wyspie Krk szacuje się na 363 mln euro. Na początku tego roku Chorwatom przyznano 102 mln euro dofinansowania z UE w ramach CEF (Connecting Europe Facility).

Terminal na Krk ma być południowym zakończeniem gazowego korytarza Północ-Południe, rozpoczynającego się w gazoporcie w Świnoujściu. W założeniu korytarz ma pozwolić przesyłać gaz między rynkami Europy Środkowo-Wschodniej prostopadle do tradycyjnego kierunku dostaw - ze wschodu na zachód. Ma to pozwolić na rozwój i integrację regionalnych rynków gazu oraz umożliwić szeregowi państw regionu większe uniezależnienie się od dostaw gazu rosyjskiego.

Ostatnio koncepcja korytarza została włączona do inicjatywy Trójmorza. W lipcu br., podczas II Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Warszawie prezydent Andrzej Duda mówił o zamiarze stworzenia takiego korytarza gazowego. "Chcemy poprzez ten system zabezpieczyć energetycznie kraje naszego regionu, by nie było sytuacji, że ktokolwiek może zastosować wobec naszej części Europy szantaż gazowy" - mówił Duda. Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović oceniała wtedy, że terminal na Krk jest projektem strategicznym dla niezależności energetycznej nie tylko samej Chorwacji, ale i całego regionu.

Również w lipcu polski operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System zawarł ze swoim chorwackim odpowiednikiem Plinacro umowę, na mocy której ma wspierać Chorwatów w rozwoju rynku LNG i technologii skroplonego gazu.

Dostawy gazu w tej postaci stają się coraz popularniejsze wśród państw mających dostęp do odbioru drogą morską. Pod koniec sierpnia na Litwę dotarła pierwsza dostawa amerykańskiego LNG. 

Surowiec dostarczył tankowiec Clean Ocean o pojemności 160 tys. metrów sześciennych. Importerem jest Lietuvos Duju Tiekimas, spółka córka państwowego przedsiębiorstwa Lietuvos Energija. Część dostarczonego gazu zostanie przeznaczona na rynek litewski, a reszta trafi do magazynu gazu Incukalns na Łotwie. We wrześniu do pływającego terminalu na Litwie dotrze kolejna dostawa amerykańskiego LNG.

Zobacz: Na Litwę dotarła pierwsza dostawa amerykańskiego LNG
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chorwacja buduje terminal LNG. Szuka wykonawców

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!