Cypr liczy na pomoc europejskiej dyplomacji ws. poszukiwań gazu

Cypr liczy na pomoc europejskiej dyplomacji ws. poszukiwań gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Władze Cypru poinformowały w środę, że liczą na pomoc europejskiej dyplomacji w jak najszybszym rozwiązaniu problemu, jakim jest uniemożliwianie przez tureckie okręty wojenne włoskim statkom poszukiwania podmorskich złóż gazu ziemnego na południe od Larnaki.

  • Poszukiwania podmorskich złóż gazu przez Cypr, prowadzone od siedmiu lat, wywołują napięcia w relacjach z Turcją. Ankara domaga się ich wstrzymania, dopóki nie zostanie rozwiązany konflikt cypryjski.
  • W ubiegłym tygodniu ENI i rząd w Nikozji poinformowały o pierwszych sukcesach w poszukiwaniach gazu.
  • Cypryjski minister handlu i przemysłu Jeorjos Lakkotrypis powiedział, że pod morskim dnem w odległości ok. 60 mil morskich (ok. 110 km) na południe od cypryjskiego miasta portowego Pafos na zachodnim wybrzeżu wyspy odkryto złoża gazu "wspaniałej jakości".

- Trwają zakulisowe negocjacje dyplomatyczne, prowadzone przez kraje europejskie, i oczekujemy, że wkrótce przyniosą one rezultaty - powiedział w publicznym radiu rzecznik cypryjskiego rządu Nikos Christodulidis.

- Myślę, że najbliższe 24 godziny będą kluczowe - dodał. - Podjęte działania nie mogą zostać publicznie ujawnione. Chodzi o wysiłki na wielu poziomach, nie tylko dyplomatyczne - zastrzegł.

- Włochy otworzyły wszystkie kanały dyplomatyczne z Turcją, by doprowadzić do wspólnego rozwiązania, które mamy nadzieję nadejdzie szybko. Spotkaliśmy się nawet z tureckim ministrem obrony w Rzymie - wyjaśniła z kolei włoska minister obrony Roberta Pinotti w Brukseli.

Nikozja oskarża Ankarę o złamanie międzynarodowego prawa poprzez działania u wybrzeży Cypru. Tureckie okręty wojenne uniemożliwiają statkom, wynajętym przez włoski koncern ENI we współpracy z rządem nieuznawanego przez Ankarę Cypru, poszukiwanie podmorskich złóż gazu ziemnego na południe od Larnaki. Miasto to położone jest na wschodnim wybrzeżu Cypru, ok. 10 km od granicy z zamieszkaną przez cypryjskich Turków Republiką Turecką Cypru Północnego. Blokowane statki mają licencje na poszukiwanie gazu w cypryjskiej strefie ekonomicznej.

W ubiegłym tygodniu ENI i rząd w Nikozji poinformowały o pierwszych sukcesach w poszukiwaniach gazu. Cypryjski minister handlu i przemysłu Jeorjos Lakkotrypis powiedział, że pod morskim dnem w odległości ok. 60 mil morskich (ok. 110 km) na południe od cypryjskiego miasta portowego Pafos na zachodnim wybrzeżu wyspy odkryto złoża gazu "wspaniałej jakości".

Poszukiwania podmorskich złóż gazu przez Cypr, prowadzone od siedmiu lat, wywołują napięcia w relacjach z Turcją. Ankara domaga się ich wstrzymania, dopóki nie zostanie rozwiązany konflikt cypryjski.

Turcja twierdzi, że te "jednostronne poszukiwania" złóż przez Cypr pomijają prawa Turków cypryjskich do naturalnych zasobów tej podzielonej wyspy. Rząd Cypru podkreśla z kolei, że jego suwerennym prawem jest poszukiwanie gazu, a wszelkie dochody z wydobycia zostaną równo podzielone po zjednoczeniu wyspy.

Podział Cypru na zamieszkaną przez Greków cypryjskich Republikę Cypru i nieuznawaną przez społeczność międzynarodową Republikę Turecką Cypru Północnego nastąpił w 1974 roku. Do podziału doszło w wyniku interwencji armii tureckiej w odpowiedzi na zamach stanu przeprowadzony przez greckich nacjonalistów z Cypru. Na północy wyspy do dziś stacjonują wojska tureckie. Ankara nie uznaje Republiki Cypru.

W 2017 roku po raz kolejny fiaskiem zakończyły się negocjacje między Grekami cypryjskimi a Turkami cypryjskimi prowadzone pod egidą ONZ. Wybrany ostatnio na drugą kadencję prezydent Nikos Anastasiadis obiecywał wznowienie rozmów na temat zjednoczenia wyspy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cypr liczy na pomoc europejskiej dyplomacji ws. poszukiwań gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!