Czas na globalizację rynku gazu

Czas na globalizację rynku gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Choć w przewidywalnej przyszłości rurociągi w dalszym ciągu będą głównym sposobem przesyłania gazu ziemnego, to w najbliższych latach czeka nas szybki rozwój handlu gazem skroplonym (LNG) - twierdzą eksperci Council of Foreign Relations.

Do roku 2030 globalna konsumpcja gazu wzrośnie o 58 proc.; wzrośnie także udział LNG w światowym handlu - twierdzą eksperci. Obecnie udział LNG stanowi jedynie 10 procent handlu - głównie w regionie Azji. Infrastrukturę pozwalającą eksportować surowiec w postaci skroplonej ma zaledwie trzynaście państw - czytamy w raporcie CFR.

Zdaniem ekspertów jedną z głównych przesłanek, dla której udział LNG będzie się zwiększał, jest m.in. niepewność dostaw ropy naftowej, podatność tego surowca na fluktuację cen oraz wysoki stopień zanieczyszczeń, jaki powstaje w wyniku spalania konkurencyjnych paliw - ropy naftowej i węgla. Handel gazem jest także poważnie ograniczony przez uwarunkowania geopolityczne.

Zdaniem ekspertów CFR największym problemem globalizacji rynku gazowego jest transport surowca. Budowa nowych szlaków przesyłowych jest niezwykle kosztowna. Nierzadko skuteczną barierą jest nie tylko geografia, ale także geopolityka - podkreślają eksperci. Rozwiązaniem może być globalizacja rynku, czyli rozwój LNG.

Technologia skraplania gazu nie jest jednak dobrym rozwiązaniem dla każdego. "Gaz importowany tą metodą jest wciąż droższy od surowca sprowadzanego gazociągiem" - czytamy w raporcie CFR. "Dostęp do LNG ma jednak zasadnicze znaczenie, gdyż pozwala odbiorcy uwolnić się od lokalnego rynku i sprowadzać paliwo nawet z najdalszych zakątków globu" - tłumaczą eksperci.

Pomimo stosunkowo wysokich kosztów związanych z budową portu do obsługi tankowców ze skroplonym gazem, z budową infrastruktury do skraplania paliwa oraz zakupu środków transportu (cena jednego tankowca waha się w granicach 200-400 mln USD) rozwój LNG jest jednak nieunikniony, gdyż pozwala zwiększyć stopień bezpieczeństwa energetycznego.

Council of Foreign Relations to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych amerykańskich ośrodków badawczo-analitycznych. Istnieje od 1921 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czas na globalizację rynku gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!