XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Dochodzenie KE ws. Gazpromu potrwa od 6 do 12 miesięcy

Dochodzenie KE ws. Gazpromu potrwa od 6 do 12 miesięcy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger poinformował w środę, że antymonopolowe dochodzenie KE wobec Gazpromu zajmie najpewniej 6-12 miesięcy. KE od 4 września sprawdza, czy rosyjski koncern nadużywa dominującej pozycji na rynku Europy Środkowo-Wschodniej.

"Prowadzimy teraz dochodzenie, czy i w jakim zakresie kontrakty Gazpromu (...) są zgodne z prawem rynku wewnętrznego UE i prawem antymonopolowym. To zabierze od sześciu do 12 miesięcy" - powiedział w środę w Brukseli komisarz Oettinger.

"Staramy się prowadzić śledztwo obiektywnie, nie przyjmujemy założeń z góry, mamy zamiar zbadać sprawę dogłębnie i musimy spojrzeć na sytuację regionu" - dodał.

Choć zastrzegł, że Rosja jest bardzo ważnym partnerem dla UE w dostawach energii, to "chcemy też realizować naszą politykę dywersyfikacji" dostaw gazu.

"Potrzebujemy zatem więcej rurociągów i dostaw gazu także z innych regionów. Badamy też możliwość, czy możemy mieć kolejny terminal (gazu LNG) dla krajów bałtyckich, trwa proces integracji całego regionu bałtyckiego w UE" - tłumaczył.

Komisja Europejska ma podejrzenia, że Gazprom segmentuje rynek gazowy, utrudniając wolny przepływ gazu między krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Bada też, czy koncern nie przeciwdziała dywersyfikacji dostaw gazu do tego regionu oraz czy nie narzuca klientom (krajom regionu) nieuczciwych cen, wiążąc je w stałej formule z cenami ropy. Służby antymonopolowe KE nie chciały dotąd przesądzać, ile czasu zajmie uruchomione na początku września br. dochodzenie.

We wrześniu ubiegłego roku KE przeprowadziła inspekcje w 20 firmach z 10 krajów regionu. Inspektorzy KE odwiedzili m.in. PGNiG, państwowego operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System i polsko-rosyjską spółkę EuRoPol Gaz, właściciela polskiego odcinka tranzytowego gazociągu jamalskiego do Niemiec.

Komisja przyznała, że jedną z przyczyn uruchomienia postępowania wobec Gazpromu było utrzymywanie się wysokich cen gazu w Europie Środkowo-Wschodniej, także w Polsce, pomimo kryzysu i spadku cen w Europie Zachodniej.

Obecnie dochodzenie KE obejmuje dostawy gazu do ośmiu krajów regionu: Polski, Czech, na Słowację, Węgry, do Bułgarii, Estonii, na Litwę i Łotwę
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dochodzenie KE ws. Gazpromu potrwa od 6 do 12 miesięcy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!