Dodatkowy gaz z Rosji już płynie

Dodatkowy gaz z Rosji już płynie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

We wtorek rano zaczął płynąć do Polski dodatkowy gaz z Rosji. Przez stronę rosyjską został podpisany kontrakt krótkoterminowy pomiędzy Gazpromem Export a PGNiG na dostawy w 2009 r. miliarda metrów sześciennych gazu - poinformowało we wtorek Ministerstwo Gospodarki.

"Gaz już płynie, co pozwoli na przygotowanie magazynów do sezonu jesienno-zimowego" - powiedział PAP we wtorek dyrektor departamentu ropy i gazu w MG Maciej Kaliski.

"1 czerwca 2009 roku Gazprom Export i PGNiG podpisały krótkoterminowy kontrakt, którego głównym celem jest napełnienie zbiorników 1,024 mld m3 gazu w okresie do 30 września 2009 roku. Jednocześnie toczą się negocjacje dotyczące długoterminowego kontraktu" - napisało we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Skarbu. Jak podaje resort, szacunkowa wartość umowy to przy obecnych cenach produktów ropopochodnych ok. 300 mln dolarów.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na konferencji prasowej potwierdził, że został podpisany kontrakt krótkoterminowy pomiędzy Gazpromem Export a PGNiG. "To pozwoli nam na dopełnienie magazynów i przygotowanie się na ten sezon jesienno-zimowy następnego roku" - ocenił Pawlak.

"W tej chwili jesteśmy przed następnym etapem, zmianą porozumienia międzyrządowego, które będzie zapewniało w najbliższym czasie, w perspektywie kilku, kilkunastu lat stabilne dostawy gazu" - przekazał wicepremier. "Bezpieczeństwo energetyczne rozumiemy, jako pewność dostaw po rozsądnej akceptowalnej cenie" - dodał.

W ubiegłą środę Pawlak mówił PAP, że w tej chwili kluczowe dla relacji polsko-rosyjskich będzie zakończenie negocjacji dotyczących porozumienia międzyrządowego, żeby zastąpić kontrakt z RosUkrEnergo kontraktem bezpośrednio pomiędzy PGNiG a Gazpromem. W "krótkim katalogu" spraw, które będą negocjowane przez Rosjan, znajduje się kwestia stawek tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Polski.

Podpisanie umowy z Gazpromem na dodatkowe dostawy gazu w tym roku zapowiadano na 15 maja; w polskich magazynach gazu pozostaje już tylko obowiązkowa rezerwa. PGNiG w swoim komunikacie poinformowało, że dostawy będą realizowane przez punkty zdawczo- odbiorcze na granicy polsko-białoruskiej.

Krótkoterminowy kontrakt z Gazpromem zastąpi nierealizowaną od początku roku umowę z rosyjsko-ukraińską spółką RosUkrEnergo (RUE). Dostarczała ona do Polski 2,3 mld m sześć. gazu rocznie; umowa obowiązywała do końca tego roku. PGNiG uzupełniało brakujące dostawy z kierunku wschodniego zwiększonym poborem z magazynów, jednak - jak informował w ubiegłym tygodniu PAP prezes PGNiG Michał Szubski - magazyny są już niemal puste. Pozostała w nich jedynie obowiązkowa rezerwa ministra gospodarki, czyli 360 mln metrów sześciennych gazu.

Umowa między PGNiG a Gazpromem w sprawie dodatkowych dostaw była parafowana 8 maja podczas wizyty przedstawicieli polskiego rządu i PGNiG w Moskwie. Ostateczne podpisanie kontraktu miało odbyć się 15 maja, a niedługo potem rozmowy międzyrządowe w sprawie dodatkowych dostaw gazu od 2010 roku. Jednak kontrakt został sfinalizowany przez stronę rosyjską dopiero teraz; rozmowy międzyrządowe jeszcze się nie odbyły.

Polska bowiem stara się o dodatkowe dostawy rosyjskiego gazu w ilości odpowiadającej kontraktowi z RUE także po 2009 roku; Rosjanie chcą, aby dostawy te były objęte porozumieniem między rządami Polski i Rosji. Chodzi o aneks do umowy międzyrządowej z 1993 roku w sprawie dostaw rosyjskiego gazu do Polski. Obowiązuje on do 2022 roku; towarzyszy tzw. kontraktowi jamalskiemu. Na jego podstawie rocznie do Polski wpływa ok. 7 mld m sześc. gazu.

Pawlak ma spotkać się w czwartek na Forum Ekonomicznym w Petersburgu z przedstawicielami rosyjskiego rządu. "Będzie spotkanie z ministrem Szmatko, być może z wicepremierem Rosji Igorem Sieczinem" - zapowiadał w ubiegłym tygodniu wicepremier. W Petersburgu mają być też obecni przedstawiciele Gazpromu i PGNiG.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!