Dofinansowanie magazynów gazu jednak może się opłacić

Dofinansowanie magazynów gazu jednak może się opłacić
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zeszłotygodniowa decyzja rządu o zablokowaniu subsydiów na inwestycje w nowe magazyny gazu nie bierze pod uwagę pełnych analiz opłacalności - informuje Daily Telegraph. Dziennik zarzuca urzędnikom wybiórcze potraktowanie zamówionego przez rząd raportu na temat potencjalnych korzyści z rozbudowy podziemnych magazynów.

Najwięcej miejsca kontrowersyjnej zeszłotygodniowej decyzji rządu poświęca dziennik Daily Telegraph. Zauważa on, iż wiceminister ds. energii Michael Fallon decyzję o wstrzymaniu subsydiów uzasadnił wnioskami z raportu przygotowanego na zlecenie rządu przez firmę Redpoint.

Tymczasem, jak podkreśla dziennik, tylko jeden z kilku scenariuszy zaprezentowanych w raporcie zakłada, że zainwestowane w subsydia środki nie zwrócą się w perspektywie dziesięciu lat. Jest to w dodatku scenariusz zakładający stosunkowo niski poziom popytu na gaz przy jednoczesnej wysokiej stopie zwrotu z inwestycji - sytuacji według gazety, mało prawdopodobnej w najbliższej przyszłości. Według Redpoint zainwestowane w subsydia 750 mln funtów przyniosłyby w tym scenariuszu zysk o nieco ponad 90 mln funtów niższy.

W przeciwnym scenariuszu, zakładającym wysoki popyt na gaz i stopę zwrotu na poziomie 8 proc., zysk netto w postaci niższych kosztów zaopatrzenia w gaz wyniósłby nawet 986 mln funtów.

Cytowani przez dziennik eksperci nie kryją rozczarowania sposobem, w jaki rząd uzasadnił swoją decyzję w sprawie inwestycji w nowe magazyny. Określają go jako wprowadzający w błąd, nieszczery czy wręcz ignorancki.

Michael Fallon w oświadczeniu wydanym w zeszłym tygodniu stwierdził, że to rynek lepiej zadba o bezpieczeństwo dostaw gazu i jego cenę, gdyż Wielka Brytania ma wystarczające możliwości dostarczania surowca na rynek zarówno z własnych źródeł jak też z importu.

Odrzucenie możliwości subsydiowania inwestycji w magazyny gazu oznacza w praktyce, że istniejące projekty w tym kierunku przestaną być ekonomicznie opłacalne. W duży magazyn w wyczerpanym złożu pod dnem Morza Północnego chce zainwestować brytyjski koncern Centrica. Podobny, choć nieco mniejszy projekt, na Morzu Irlandzkim chciałaby realizować spółka Stag Energy.

Istniejące brytyjskie magazyny gazu pozwalają zgromadzić zapasy wystarczające na około 15 dni przy normalnym poziomie konsumpcji. W marcu tego roku w wyniku wysokiego popytu spowodowanego niskimi temperaturami i sytuacją losową w postaci awarii interkonektora łączącego Wielką Brytanię z Belgią, zapasy gazu w magazynach spadły do rekordowo niskiego poziomu a ceny surowca na rynku spotowym odnotowały rekordowy poziom.

Zdaniem części ekspertów malejące wydobycie z własnych złóż i wynikające z tego rosnące uzależnienie od importu gazu, mogą sprawiać, że tego typu sytuacje mogą mieć miejsce coraz częściej i z czasem doprowadzić do konieczności ograniczania dostaw dla dużych odbiorców gazu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dofinansowanie magazynów gazu jednak może się opłacić

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!