EC w Stalowej Woli ma być gotowa w I kw. 2016 r.

EC w Stalowej Woli ma być gotowa w I kw. 2016 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W pierwszym kwartale przyszłego roku oddana ma zostać do użytkowania jedna z największych w kraju elektrociepłowni gazowych - w Stalowej Woli (Podkarpackie). Inwestycja, której koszt wynosi 1,6 mld zł, pierwotnie miała być gotowa w połowie tego roku.

To już kolejne opóźnienie w oddaniu tej inwestycji. Najpierw wykonawca - hiszpańska firma Abener - zapewniał, że pracę zakończy pod koniec października br. Wówczas tłumaczył się problemem, jaki miał z dostarczeniem na plac budowy turbiny i generatora, które w związku m.in. z niskim poziomem wody w Wiśle nie mogły zostać przetransportowane z Gdańska. W tej sprawie prowadzone jest postępowanie arbitrażowe.

Jak poinformował PAP we wtorek rzecznik Elektrociepłowni Stalowa Wola Marek Chmiel, teraz wykonawca deklaruje, że inwestycja oddana zostanie w I kwartale 2016 r. "Kolejne przesunięcie terminu spowodowane jest problemami, jakie ma wykonawca z kanałem wody chłodzącej. Teren, którym biegnie kanał zapadł się" - dodał.

Do pompowania wody chłodzącej wykorzystywany ma być istniejący już kanał. Jak powiedział Chmiel, kiedy wykonawca wypompowywał z niego wodę, aby ułożyć nowe rury, kanał zapadł się. "Naszym zdaniem w trakcie wypompowywania razem z wodą usunięty został też piasek, dlatego ziemia osunęła się" - zaznaczył Chmiel.

Inwestor od 26 czerwca br. nalicza już wykonawcy kary umowne za opóźnienie. Maksymalna wysokość kary może wynieść 169 mln zł. Rzecznik podkreślił, że jeszcze nie wiadomo, w jaki sposób zostanie wyegzekwowana kara, czy zostanie potrącona z ostatniej raty za wykonanie czy np. z gwarancji należytego wykonania.

Elektrociepłownia w Stalowej Woli będzie produkować prawie 450 MW energii elektrycznej i 240 MW energii cieplnej - w tzw. kogeneracji, czyli przy jednoczesnym wytwarzaniu obu rodzajów energii. Nowa siłownia jest wspólnym przedsięwzięciem Tauronu i PGNiG (partnerzy mają w spółce celowej po 50 proc. akcji). Obiekt buduje hiszpańska firma Abener (należąca do międzynarodowej grupy Abengoa).

Umowa została podpisana w kwietniu 2012 r. Blok gazowo-parowy będzie produkował w wysokosprawnej kogeneracji energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych. Szacuje się, że blok w Stalowej Woli będzie wytwarzał rocznie ok. 3,5 tys. GWh energii elektrycznej, zużywając 600 mln m sześc. gazu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: EC w Stalowej Woli ma być gotowa w I kw. 2016 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!