XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Emfesz ma szansę wejść na polski rynek gazu

Emfesz ma szansę wejść na polski rynek gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Firma nie musi już liczyć na łaskę PGNiG. Ma w rękach złoże, potencjalnie - magazyn gazu. A więc szansę, by wejść na rynek.

Zarejestrowany na Węgrzech Emfesz z grupy DF, należącej do ukraińskiego biznesmena Dimitra Firtasza, zapuszcza korzenie na polskim rynku gazu, i to mimo oporu rządu i krajowego monopolisty - Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Spółka kupuje turkmeński gaz od RosUkrEnergo, firmy w 50 proc. zależnej od rosyjskiego Gazprombanku, a w 50 proc. od Dymitra Firtasza. Kontrakt z RosUkrEnergo ma również PGNiG. Jest to druga co do wielkości umowa importowa monopolisty po kontrakcie z także rosyjskim Gazpromem - przypomina "PB".

Emfesz miał wcześniej podpisany kontrakt z Zakładami Azotowymi Puławy, ale nie mógł dostarczać im błękitnego paliwa, bo nie miał w Polsce magazynów - polskie prawo wymaga, by importer powyżej 50 mln m sześc. gazu miał rezerwy na terytorium Polski. Od niedawna jednak Emfesz jest właścicielem złoża gazu Antonin w gminie Mikstat. Złoże jest już prawie wyeksploatowane - jego zasoby Emfesz szacuje na 120 mln m sześc., a wydobyto z niego już około 80 mln. Emfesz zamierza wydobyć pozostałą część, sprzedać go na rynku lokalnym, a następnie wykorzystać na magazyn gazu.

- Prowadzimy analizy, czy złoże nadaje się do zatłoczenia gazu. Okaże się to pod koniec tego roku - wyjaśnia Wiesław Rokosz, dyrektor techniczny Emfesz Polska.

Właścicielem złoża Antonin jest firma DPV Service, którą Emfesz Polska kupił w czerwcu 2007 r. Co ciekawe -jednym z jej właścicieli był Piotr Buszka, właściciel PL Energii. Należało do niej (przed emisją) 41,06 proc. akcji CP Energii, dystrybutora gazu, który niedawno zadebiutował na giełdzie. Prezesem DPV Service jest Andrzej Lipko, który kierował PGNiG za rządów Jerzego Buzka - czytamy w "pulsie Biznesu".

Gdyby okazało się, że złoże Antonin nie nadaje się na magazyn gazu, Emfesz nie złoży broni. - Zwróciliśmy się do resortu ochrony środowiska o wskazanie w Polsce obiektów geologicznych, które mogą być wykorzystane jako magazyny gazu i taką listę otrzymaliśmy - twierdzi Wiesław Rokosz.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Emfesz ma szansę wejść na polski rynek gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!